(58) 728 44 00  

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości. Ceny za wynajem mieszkań spadają [+wykresy, statystyki i źródła]

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości. Ceny za wynajem mieszkań spadają

Pierwsze dni kwietnia były gospodarki Polski bardzo ważne. Koronawirus odcisnął swoje piętno na wielu branżach - niektórzy przedsiębiorcy zostali zmuszeni do redukowania etatów, a popyt na niektóre usługi znacznie spadł. Także sektor nieruchomości oraz budownictwa odczuł znaczne zmiany. Jak podają analitycy z Gazety Prawnej, ceny mieszkań od 2015 roku wzrosły o ponad 27 procent. Aktualnie trend ten znacząco się zmienił, bowiem koszty za mieszkania zaczęły spadać. Czy w czasie, gdy koronawirus ciągle widnieje w każdych mediach i wydaniach wiadomości, lepiej kupować nieruchomości, czy zdecydować się na wynajem? Rynek zweryfikuje rzeczywistość, ale warto przejrzeć najnowsze dane na ten temat.

Koronawirus i rynek, a wynajem nieruchomości oraz kupno.

Uwaga analityków Z Europejskiego Urzędu Statystycznego "Eurostat" skupiła się na analizie porównawczej cen nieruchomości (rynek w Polsce). Wyniki pokazują, że w drugim kwartale 2020 roku bardziej opłacalny będzie wynajem, niż zakup. Ceny wynajmu i zakupu nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat ciągle występowały na bardzo podobnym poziomie. Koronawirus zmienił tę sytuację ? wynajem stał się po prostu tańszy oraz atrakcyjny według potencjalnych najemców. Zakup to znacznie większe zobowiązanie, na dodatek prezentujące się niekorzystnie na tle opłat miesięcznych za wynajmowaną przestrzeń.

Trudniej o kredyt na mieszkanie - koronawirus i nieruchomości.

Według ekspertów z HRE Investments stopy procentowe lokat spadną z około 1, 5% poniżej 0, 5%. Dodatkowo koronawirus sprawił, że banki znacznie zaostrzają swoje wymagania co do kredytobiorców. Zdecydowanie turniej otrzymać finanse na nieruchomości, wobec czego wynajem staje się nie tylko bardziej opłacalny, ale dla wielu osób to ostatni deska ratunku. Rynek ciągle się zmienia, a z racji, że koronawirus nie ustępuje, warto monitorować sytuację sektora nieruchomości.

Wynajem krótkoterminowy upada, ceny nieruchomości maleją

Dlaczego ceny za wynajem są niższe niż zakup nieruchomości? Co wpłynęło na rynek? Wiele mieszkań oferowano w ramach wynajmu turystycznego - można nawet stwierdzić, że to pewnego rodzaju konkurencja dla branży hotelarstwa. Niestety, koronawirus sprawił, że rynek turystyczny jest totalnie nieaktywny. Obostrzenia rządu jasno mówią, aby wychodzić z domu tylko w razie konieczności. Dodatkowo granice zostały zamknięte dla osób bez obywatelstwa, co zmniejsza ruch turystyczny. Przedsiębiorcy, którzy oferowali wynajem krótkoterminowy, aktualnie zostali zmuszeni do zmiany i grania według zasad, jakie wyznacza rynek. Inwestorzy wynajmują nieruchomości, ale długoterminowo, bo na takie jest popyt ? dzięki temu mogą pozwolić sobie na nieco niższą kwotę od najemców. Co więcej, inwestorzy chcą zachęcać potencjalnych klientów do skorzystania z oferty, bowiem koronawirus sprawił, że wiele osób nie chce oglądać mieszkań, w trosce o własne zdrowie. Wychodząc z założenia ?lepiej zarobić mniej, niż wcale?, właściciele nieruchomości potrafią zejść z ceny nawet o kilkaset złotych, przyciągając uwagę potencjalnych najemców.

Rynek i koronawirus, a branie kredytu na zakup nieruchomości.

Mimo że banki wprowadzają zaostrzenia, analitycy z Gazety Ekonomicznej wskazują, iż ostateczne raty na spłatę nieruchomości mogą być niższe, niż w przypadku tych sprzed kilku lat. Znaczna obniżka stóp procentowych przekłada się na mniejsze zobowiązania wobec banku. Skąd obostrzenia? Koronawirus sprawił, że wiele osób już straciło pracę. Spadek PKB sprawi, że bez etatu lub własnej działalności pozostanie jeszcze więcej Polaków. Do końca 2020 roku może być to nawet milion osób. W momencie, gdy kredytobiorca straci zatrudnienie, nie będzie w stanie spłacić zadłużenia na nieruchomości - stąd obawa banków i wyższe standardy. Według Ministerstwa Finansów PKB może zanotować spadek nawet do 5%, a początkiem marca szacowano wynik na poziomie nie większym niż 2%. Warto ciągle obserwować rynek nieruchomości, aby być na bieżąco.

Artykuł powstał na podstawie danych ze sprawdzonych źródeł:
Gazeta Prawna
Eurostat (http://tiny.cc/wynajem-kupno-2020)
HRE Investments
Gazeta Ekonomiczna
Ministerstwo Finansów

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję