(58) 728 44 00  

Sprzedawać mieszkanie z biurem nieruchomości czy bez? Szybkie zestawienie korzyści, jakie płyną z tych dwóch opcji

Sprzedaż mieszkania nigdy nie jest prostym przedsięwzięciem, gdyż nierzadko jest to dorobek całego naszego życia. W takiej sytuacji chcemy uzyskać jak najlepszą cenę, sprzedać je w jak najkrótszym czasie oraz zależy nam na tym, aby cała sprzedaż przebiegała szybko i bez nieprzewidzianych problemów. Ciekawym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości, które są licznie obecne na rynku i chętnie oferują swoje usługi. Na czym zatem polega współpraca i pomoc agencji nieruchomości przy sprzedaży i czy warto korzystać z takiej pomocy? Odpowiedzi poniżej.

Sprzedawać mieszkanie z biurem nieruchomości czy bez

Czym są biura nieruchomości?

Biura nieruchomości to firmy, które zajmują się szeroko pojętą pomocą w sprzedaży i wyszukiwaniu nieruchomości dla swoich klientów. Na rynku działa wie biur nieruchomości. Podzielić można je na dwie grupy. Pierwszą są biura lokalne, małe działające jedynie w danej miejscowości czy na danym rynku. Drugą grupą są biura ? sieci, które mają swoje filie w wielu miastach polski. Działanie obu tych typów biur jest ogólnie podobne i nie różni się znacząco w podstawowych kwestiach, choć każde biuro nieruchomości może oferować np. inne warunki szczegółowe współpracy czy usługi. Biura takie oferują również pomoc w sprzedaży mieszkania osobom, które chcą sprzedać własne ?M? czy cały dom. W zamian za opłatę, doradcy biura nieruchomości nadzorują każdy etap sprzedaży i prowadzą własne działania, które mają przyspieszyć sprzedaż i doprowadzić do korzystnej transakcji. Biura nieruchomości zatrudniają również profesjonalnych doradców, którzy są np. doświadczonymi agentami nieruchomości, specjalistami rynku nieruchomości itp.

Jak pomagają biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania?

Biura nieruchomości w swojej ofercie mogą mieć ciekawe usługi, które oferują swoim klientom. Pierwszą z nich może być home staging, czyli odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży mieszkania. Home staging to niskokosztowe działania, które mają sprawić, że wnętrze nieruchomości i sama nieruchomość będą prezentowały się na zadbaną, jasną i przestronną oraz nowoczesną. Pod pojęciem home stagingu nie kryje się tyle samo sprzątanie co odpowiednie ustawienie mebli, zaaranżowanie wnętrza, zakup drobnych i gustownych dodatków czy odpowiednie zadbanie o teren wokół domu.

Drugim rodzajem usługi, która wchodzi w skład pomocy przy sprzedaży domu, jest sesja fotograficzna. Agencje nieruchomości zatrudniają fotografów lub współpracują z doświadczonymi profesjonalistami. Jasne i wyraźne zdjęcia ukazujące całą nieruchomość przyciągać będą dużo bardziej do ogłoszenia potencjalnych kupców niż te wykonane aparatem w telefonie przez nas samych. Zdjęcia są tym elementem, który decyduje w istotny sposób czy dany klient zechce obejrzeć mieszkania i porozmawiać z nami osobiście.

Trzecią usługą jest usługa prezentacji nieruchomości. Doradcy z biura nieruchomości spotkać się będą w naszym imieniu z potencjalnymi klientami i będą pokazywać im nasze mieszkanie. Profesjonalna prezentacja, poinformowanie o szczegółach mieszkania w odpowiedni sposób czy podkreślenie walorów mieszkania sprawią, że nabywcy znacznie chętniej rozważa jego zakup. Dobre wrażenie i rzeczowe przedstawienie danych oraz zalet mieszkania są bardzo ważne. Czwartym rodzajem pomocy, jaki możemy otrzymać od biur nieruchomości, jest negocjacja ceny i warunków sprzedaży. Profesjonalni doradcy mogą negocjować sprzedaż w naszym imieniu. W takiej sytuacji dużo częściej wynegocjują oni lepszą cenę od nas, gdyż znają techniki negocjacyjne, mają doświadczenie i wiedzę. Nieocenioną pomocą będzie również zapewnienie zaufanego notariusza oraz dopilnowanie, aby wszystkie sprawy formalne przebiegły w sposób prawidłowy. Pomoc agencji w tej kwestii i czujne oko pracowników biura sprawi, że będziemy czuli się bezpieczniej, a ryzyko nieprzewidzianych problemów spadnie praktycznie do zera.

Prowizja od sprzedaży

Jedną z najważniejszych rzeczy (pytanie czy właściwym), która przeważnie decyduje o tym, czy chcemy współpracować z danym biurem nieruchomości, jest prowizja od sprzedaży mieszkania. To właśnie ona jest ?ceną? za pomoc przy sprzedaży nieruchomości. Przeważnie na polskim rynku wynosi ona od 2%-3% do nawet 8%-9% od wartości mieszkania. Jest to bardzo duży rozrzut, a cena zależy od konkretnych ofert biur. Z pewnością agencje oferujące skrajne wartości, czyli np. 2% i 9% mogą budzić pewne obawy. Pierwsza grupa biur może jedynie umieścić ogłoszenie o sprzedaży na swojej stronie internetowej czy w gablocie przed biurem nie wykonując żadnych innych czynności, a druga grupa biur może chcieć zarobić większą sumę, wykonując podobne czynności, co inne biura, ale za większą stawkę. W przedziale 3%-4% do 5%-6% możemy znaleźć agencje nieruchomości, które będą oferowały ciekawe usługi pomocy przy sprzedaży mieszkania, a sama cena będzie adekwatna do oferowanej pomocy.

Czy warto zapłacić kilka procent wartości mieszkania od sprzedaży za pomoc w sprzedaży?

To najczęściej padające pytanie w dyskusji o cenach usług biur nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie nie jest jedna i definitywna, ale w większości przypadków jest pozytywna. W zamian za kilka procent wartości mieszkanie możemy sprzedać wcześniej i co najważniejsze za nieco wyższą cenę. Przeważnie nieco wyższa cena, którą będzie uzyskanie pomocy biura ? pokryje koszty prowizji, a my będziemy cieszyli się szybszą sprzedażą.

Kiedy wykorzystanie biura nieruchomości będzie korzystne?

Z pomocy biur nieruchomości skorzystać warto w kilku sytuacjach. Pierwszą będzie chęć szybkiej sprzedaży mieszkania. Jeśli zależy nam na czasie to średni czas sprzedaży mieszkania z biurem nieruchomości to ok. 3-4 miesięcy. Przy samodzielnym szukaniu nabywcy czas ten może wydłużyć się nawet do roku. Z pomocy agencji nieruchomości w kompleksowej postaci możemy skorzystać, jeśli samodzielnie nie mamy czasu na sprzedaż mieszkania lub nie znamy się na tym. Dzięki temu wszystkie czynności wykonują za nas doradcy, a my będziemy mogli jedynie podpisać akt sprzedaży u notariusza. Pomocna asysta biur nieruchomości podczas sprzedaży może okazać się również, gdy mamy mieszkanie na rynku, na którym panuje bardzo duża konkurencja lub jest ono trudnosprzedawalne.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję