(58) 728 44 00  

Rynek pierwotny czy wtórny ? jakie są różnice? Zalety i wady obu rozwiązań

Rynek pierwotny czy wtórny ? jakie są różnice? Zalety i wady obu rozwiązańPosiadanie własnego mieszkania, domu lub lokalu użytkowego to coś, czego trudno nie docenić. Mimo tego, że wiele osób decyduje się na długoterminowy wynajem, to świadomość tego, że ma się stałe miejsce do życia bądź prowadzenia biznesu, jest nie do przecenienia. Decydując się na zakup, należy przede wszystkim rozważyć najważniejszą kwestię, mianowicie to, od kogo chcesz je kupić.

Co to jest rynek pierwotny? Definicja pojęcia

Wchodząc na rynek nieruchomości i dopiero zaczynając interesować się tym tematem, trudno jest wiedzieć, co to jest rynek pierwotny. Definicja jest jednak bardzo prosta ? to po prostu miejsce kupione wprost od inwestora, czyli dewelopera bądź spółdzielni. Lokal tego typu jest przez nikogo wcześniej nieużywany i najczęściej dopiero co wybudowany.

Charakterystyką tego typu miejsc jest to, że kupujący ma do wyboru fazę budowy nieruchomości. Można dokonać transakcji wtedy, gdy cała budowa dopiero rusza, w trakcie jej trwania lub po oddaniu całości do użytku. Bardzo często lokal jest w stanie deweloperskim ? nie posiada wykończenia wnętrz i można go samodzielnie zaaranżować. Termin zakupu zależy przede wszystkim od klienta i tego, jak bardzo zależy mu na czasie.

Rynek wtórny ? co to jest? Profesjonalna definicja

Mieszkanie z rynku wtórnego ? co to jest? Najprościej mówiąc jest to lokal ?z drugiej ręki?, czyli uprzednio użytkowany i kupowany od poprzedniego właściciela lub pośredniczącej w tym agencji. Siłą rzeczy mieszkania tego typu najczęściej są już całkowicie wykończone i zaaranżowane ? w końcu najpewniej ktoś wcześniej z niego korzystał.

Czasami jednak można mieć do czynienia z sytuacją, kiedy dany podmiot kupił mieszkanie od dewelopera ? czyli z rynku pierwotnego ? a następnie od razu wystawił je na sprzedaż. Podmiot, który wówczas nabywa taką nieruchomość, zakupuje ją z rynku wtórnego, mimo że nie była ona użytkowana.

Rynek pierwotny a wtórny ? różnica jest naprawdę duża

Dla niektórych osób nie ma znaczenia, czy będą pierwszy, czy którymś z kolei właścicielem nieruchomości, jednak są oni w zdecydowanej mniejszości. Dla większości kryterium przeszłości lokalu to jeden z najważniejszych elementów podczas doboru tego najwłaściwszego. Rynek pierwotny a wtórny charakteryzują się odmiennymi od siebie cechami od lokalizacji, przez stan, na cenie kończąc. Oczywiście zazwyczaj to tylko jeden z tych elementów odgrywa najważniejszą rolę, jednak nie da się ukryć, że wszystkie czynniki razem składają się na mniej lub bardziej pożądaną ofertę. Wynikają z nich również wady oraz zalety każdego z rozwiązań.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Bycie pierwszym właścicielem, oprócz samego prestiżu, czyli ważnego dla niektórych osób czynnika, ma także wiele innych zalet.

Duży wpływ na zmiany oraz urządzenie mieszkania

Kupując zupełnie nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, każdy ma możliwość całkowitego zaprojektowania jego aranżacji od podstaw. Oznacza to nie tylko pomalowanie ścian na dowolny kolor czy wstawienie wymarzonych mebli, lecz także zmianę ustawienia ścian albo zmianę przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Gdy w danym miejscu nie ma jeszcze żadnych elementów, znacznie łatwiej jest to zrobić niż wtedy, kiedy na miejscu pozostają rzeczy po poprzednich właścicielach, które dodatkowo trzeba usunąć bądź odnowić.

Ekologiczne rozwiązania dostosowane do nowoczesnych standardów

Mieszkania budowane pod nowoczesne standardy odznaczają się dużą energooszczędnością i ekologią. Jako ze wiele osób zwraca teraz coraz większą uwagę na kwestie przyjazne środowisku, to wybór lokalu zbudowanego w miejscu, gdzie używa się nowoczesnych technologii, jest najlepszym wyborem. Warto też dodać, że rynek deweloperski stale się rozwija i dzięki temu może oferować coraz bardziej efektywne wyjścia.

Świetna infrastruktura i wiele przydatnych miejsc

Oprócz samych lokali budowane współcześnie osiedla zapewniają także inne przydatne rozwiązania. Bardzo często oferują one bliskość sklepów, garaży z miejscami parkingowymi w cenie nieruchomości, przedszkoli i infrastruktury dla dzieci, czy nawet parków dla psów.

W samych budynkach można ponadto liczyć na rowerownie, profesjonalne recepcje, windy, tarasy oraz usługi takie jak całodobowy monitoring i wideodomofony. Wszystko to sprawia, że miejsca tego typu są nie tylko funkcjonalne, lecz także bezpieczne.

Atrakcyjność wyglądu nowych osiedli

Miejsca, gdzie pojawiają się nowe osiedla, aranżowane są w spójny i przemyślany sposób. Dzięki temu wyglądają one nowocześnie i atrakcyjnie, co dla wielu osób odgrywa bardzo ważną rolę. Już dawno minęły czasy szarych i ponurych blokowisk ? obecne miejsca dla młodych rodzin prezentują się w znacznie odświeżonej formie.

Ponadto miejsca tego typu dostosowywane są bardzo często do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z wózkami. Najczęściej spotyka się tam wygodne podjazdy oraz windy, dzięki czemu każdy może bez problemu dotrzeć w każde miejsce.

Gwarancja poręczenia za ewentualne wady

W przypadku kupna nieruchomości z drugiej ręki bardzo często można nie zauważyć pewnych zniszczeń, które odkrywa się dopiero po podpisaniu umowy. Czasami są one ukrywane celowo przez nieuczciwych przedsiębiorców, innym razem wynikają zwyczajnie z braku świadomości. Większość umów nie przewiduje zwrotu kosztów bądź odszkodowania w ramach tego typu sytuacji, co odróżnia je od miejsc z rynku pierwotnego. W przypadku zniszczeń wynikających z budowy, a nie użytkowania przez nowych właścicieli, deweloper ma bowiem obowiązek wypłacić odpowiednią rękojmię.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Niestety w żadnej sytuacji nie ma rozwiązania idealnego i lokale z rynku pierwotnego mogą mieć swoje wady. Zależą one najczęściej od preferencji i możliwości danej osoby.

Stosunkowo wysoka cena

Cena za metr kwadratowy nowego lokalu zazwyczaj wynosi więcej niż w przypadku tych kupowanych od poprzedniego właściciela. Wynika to ze specyfiki rynku deweloperskiego oraz wysokich kosztów gruntu i budulców. Do kosztów samej nieruchomości trzeba nieraz doliczyć cenę jego urządzenia i w tym przypadku zależy to od samego właściciela.

Z drugiej strony czasami można napotkać miejsca od dewelopera z częścią wyposażenia, a ponadto niektóre z nich nie wymagają czynszu lub jest on bardzo niski. Mimo to w większości przypadków lokal z rynku pierwotnego będzie zazwyczaj kosztować więcej niż z wtórnego.

Koszty prac wykończeniowych

Podpunkt ten wiąże się z poprzednim i warto tutaj zaznaczyć, że cena wyposażenia oraz całościowego wykończenia może się równać kosztowi remontu w nieruchomości z rynku wtórnego. Wszystko jest tutaj zależne od zakresu prac ? czy do aranżacji angażuje się architekta wnętrz oraz profesjonalną ekipę, czy dana osoba zdecyduje się na zmiany w obrębie ścian oraz przede wszystkim w jakim stanie będzie lokal. Koszt waha się też oczywiście w zależności od wybranych farb, mebli i wszelkich dodatków.

Ograniczenie pod kątem lokalizacji

Wybierając lokal z rynku pierwotnego, trzeba dostosować się do budującego w danym miejscu dewelopera. Bardzo często nowe osiedla powstają na obrzeżach miast, ponieważ grunty są tam tańsze, a ponadto tereny pozostają niezabudowane.

Położenie w takich miejscach potrafi stworzyć problemy logistyczne, głównie jeśli chodzi o transport ? nieruchomości położone są daleko od miejsc pracy, czasami też sytuacja nie wygląda najlepiej pod kątem infrastruktury drogowej i dostępności komunikacji miejskiej.

Zagrożenie dalszą zabudową

Ponieważ nowe osiedla, jak już wspominaliśmy, pojawiają się najczęściej poza centrami miast, to zazwyczaj wiąże się to z brakiem lub nikłą infrastrukturą dookoła. Czasami może się to wiązać z szybkim wybudowaniem obok kolejnego centrum mieszkaniowego, co często oznacza brak spokoju.

Mimo że same osiedla stanowią spójną całość pod kątem aranżacji, to inni deweloperzy mogą mieć odmienne wizje, co stwarza później wrażenie nieestetycznej pstrokacizny.

Zazwyczaj długi czas oczekiwania na mieszkanie

Jak już było wspomniane, to od klienta zależy fakt, kiedy kupi dany lokal. Może to być tuż po rozpoczęciu budowy, a czasami zaraz po oddaniu go do użytkowania. Niezależnie od wybranego momentu, na zakupioną nieruchomość trzeba zazwyczaj nieco poczekać ? okres oczekiwania może wynieść od kilku tygodni do wielu miesięcy.

Samo kupno to nie jedyny czas oczekiwania, który może się wydłużyć przez wykończenia i urządzanie. Całość trzeba zatem zaplanować odpowiednio wcześniej, aby nie pozostać na lodzie.

Ryzyko zawodu dewelopera

Obecnie, kiedy prawa konsumentów chroni specjalna ustawa wiążąca deweloperów, sytuacje kiedy kupujący zostają bez lokalu i bez gotówki należą do rzadkości. Mimo to upadki firm budujących osiedla nadal się zdarzają, więc warto mieć to z tyłu głowy.

Aby uchronić się przed tego rodzaju rozczarowaniem i stresem, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by sprawdzić wiarygodność dewelopera, dokładnie przejrzeć szczegóły umowy oraz rozeznać się w opiniach innych właścicieli.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Po szczegółowym omówieniu rynku pierwotnego przychodzi czas na wtórny. Mają one wiele zalet, których nie da się nie docenić.

Duży wybór jeśli chodzi o lokalizację miejsca zamieszkania

Kupując lokal od poprzedniego właściciela, klient ma do wyboru lokalizację każdego sprzedawcy. Oferty obejmują zazwyczaj wszystkie dzielnice danego miasta (choć zazwyczaj da się zauważyć wyraźną dominację jednej bądź kilku z nich), więc nie powinno być problemu z wyborem najlepszego miejsca.

Nie jest się też ograniczonym do wyłącznie konkretnego osiedla i można przeszukiwać oferty różnego rodzaju oraz budowane wcześniej przez różnorodnych deweloperów.

Większa unikatowość lokali na sprzedaż

Mieszkania budowane przez deweloperów zazwyczaj wyglądają dość podobnie ? są bardzo nowoczesne, ale też mało unikalne. Dla wielu osób nie stanowi to oczywiście problemu, jednak inne osoby przykładają dużą wagę do oryginalności szukanego miejsca.

Wśród lokali, w których ktoś już wcześniej mieszkał, można znaleźć prawdziwe perełki urządzone w wyjątkowym stylu lub z niespotykanymi meblami oraz dodatkami. To zatem gratka dla wszystkich miłośników niebanalnych rozwiązań, których nie zapewni większość nieruchomości z rynku pierwotnego.

Kupno ze świadomością wszystkich szczegółów

Kupując mieszkanie od poprzedniego właściciela, masz gwarancję tego, jak ono faktycznie wygląda i w jakim jest stanie. Zdarzyć się tutaj mogą oszustwa, które można wykryć dzięki wyjątkowo uważnej inspekcji całości mieszkania. Duże znaczenie odgrywa też wiedza na temat otoczenia ? można łatwo zorientować się w tym, czy dookoła znajdują się wszystkie potrzebne elementy takie jak sklepy czy komunikacja miejska. W celu uzyskania dodatkowych informacji zawsze można też podpytać mieszkańców, którzy mogą udzielić cennych informacji o sąsiedztwie, wysokości opłat czy innych istotnych dla klienta sprawach.

Możliwość błyskawicznego użytkowanie

Niewątpliwą zaletą mieszkań od poprzedniego właściciela jest przede wszystkim możliwość zajęcia miejsca praktycznie tuż po podpisaniu umowy. Czasami poprzedni właściciel może sobie zastrzec czas, po którym klient może przejąć dane miejsce, jednak najczęściej jest to znacznie szybciej niż w przypadku nowego lokalu. Odchodzi również czas przeznaczony na remont, pod warunkiem, że kupujący nie chce wprowadzać żadnych zmian.

Niższa cena samego mieszkania

Odkładając na bok ewentualne koszty remontu bądź wszelkiego rodzaju zmian w aranżacji, lokale wtórne, jak większość używanych rzeczy, kosztują zazwyczaj mniej od nowych. Cena wynika oczywiście z wartości rynkowej danego miejsca, która rok po roku sukcesywnie spada. Oczywiście każdy koszt to indywidualna sprawa i podobnie sprawa ma się z wysokością kosztów ? dla jednych dana kwota będzie oznaczać dużo, dla innych mało. Niezależnie od tego, regułą jest, że mieszkania po jakimś właścicielu cechują się niższą ceną.

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Nie da się zaprzeczyć, że kupowanie mieszkania użytkowanego wcześniej przez innych ma swoje wady. Tak, jak w przypadku innych aspektów ich odbiór może być jednak diametralnie różny.

Ewentualne koszty remontu lub napraw szkód

W przypadku kupna mieszkania, którego wystrój nie do końca odpowiada klientowi, należy przygotować się na koszty i uciążliwości związane z remontem. Czasami odnowy są też konieczne ze względu na stan danego lokalu.

Oprócz samej indywidualnej inwestycji spółdzielnia w danym budynku wymaga często wpłat na fundusz remontowy, z którego naprawiane są później ubytki w całym kompleksie. Dopiero co wybudowane lokale naturalnie nie powinny mieć tego typu problemu, dlatego dodatkowe koszty bywają zazwyczaj mniejsze.

Dodatkowe wyższe koszty

Oprócz samego remontu bieżące opłaty w starszych budynkach zazwyczaj bywają wyższe. Mimo że za samo mieszkanie płaci się na samym początku stosunkowo niewiele, to późniejsze koszta ogrzewania, prądu, gazu, a przede wszystkim czynszu potrafią być wręcz kolosalne. Warto zatem dokładnie sprawdzić interesującą nieruchomość, by nie narazić się później na przykrą niespodziankę.

Konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Taksa notarialna i koszta sądowe to kwoty o niezmiennej wysokości i podmiot, od którego zakupuje się nieruchomość, nie ma tutaj znaczenia. Różnica wynika jednak z konieczności odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek ten następuje wraz z ze zobowiązaniem, czyli z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Wartość podatku zawsze wynosi 2% od rynkowej ceny danego lokalu i należy zawsze pamiętać o tym, by uwzględnić ten koszt przy szukaniu odpowiedniej oferty.

Brak nowoczesnych rozwiązań

Mimo że infrastruktura starszych osiedli po wielu latach w końcu rozwinęła się na dostatecznie dobrym poziomie, to warto mieć w pamięci to, że mnogość dostępnych rozwiązań nie odpowie na potrzeby niektórych osób.

Mimo że stare bloki posiadają często piwnice, to nie ma co liczyć na dodatkowe schowki przeznaczone specjalnie na rowery. Ciężko też doświadczyć wideodomofonów, a nawet monitoringu. Może to stanowić dla wielu osób poważną przeszkodę.

Mniejsza ekologia starszego budownictwa

Większa energooszczędność wiąże się z niższymi opłatami za prąd bądź gaz. W przypadku lokali, które były budowane w starym stylu, a co za tym idzie, nie stawiały na nowoczesne rozwiązania, można często zauważyć brak rozwiązań, które chroniłyby naszą planetę. Skutkuje to znacznie mniejszą ekologicznością i wzrostem kosztów.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego ? które lepiej wybrać?

Jak można zauważyć, między rynkiem pierwotnym a wtórnym różnice rysują się dosyć wyraźnie. Ciężko jest jednoznacznie doradzić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ wszystko zależy od nastawienia, celów i możliwości osoby planującej zakup.

Nowoczesne mieszkania bywają preferowane przez młodych ludzi, aczkolwiek z drugiej strony często wolą oni włożyć w lokal mniej na start, nawet jeśli wiąże się to z większymi opłatami później. Należy zatem dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty i przede wszystkim rozejrzeć się wśród ofert, aby móc znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję