Pierwsze mieszkanie. Od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Zakup pierwszego w życiu mieszkania to niezwykle istotna decyzja. Musimy się zastanowić czego oczekujemy od naszego nowego lokum. Do wyboru mamy dwie opcje nowe mieszkanie od dewelopera i takie z rynku wtórnego. Oba rozwiązania oczywiście mają swoje wady i zalety.

Kupujemy pierwsze mieszkanie

Mieszkanie od dewelopera ma tę zaletę, że jest jest swoistą "czystą kartą". Od początku możemy je urządzić wedle swoich indywidualnych upodobań. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego mają tę zaletę, że bardzo często są położone w najlepszych punktach w mieście...

Pierwsze mieszkanie. Od dewelopera czy z rynku wtórnego?Mieszkania z drugiej ręki mają tę zasadniczą wadę, że wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Czasami jest to niewielki remont, który obejmuje tylko kosmetyczne odświeżenie wnętrz, ale zdarza się musimy zainwestować w wymianę poszczególnych instalacji czy okien. Najczęściej im starsze mieszkanie, tym w gorszym stanie się ono znajduje. Choć oczywiście zdarzają się lokale z rynku wtórnego w bardzo dobrym stanie.

Drugim poważnym minusem mieszkania z rynku wtórnego są potencjalnie wyższe koszty utrzymania. Stare bloki często nie są ocieplone, trudniej je ogrzać, no i straty ciepła są o wiele większe. Trzecia, poważna wada mieszkań z rynku wtórnego, to ich niepraktyczny rozkład, problemem są kuchnie bez okien czy długie korytarze, które trudno zagospodarować.

Nie możemy zapominać, że mieszkania z rynku wspólnego mają mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest oczywiście cena. Mieszkania z drugiej ręki są tańsze niż te od dewolopera. Bardzo często dotychczasowi właściciele chcą szybko pozbyć się swojej nieruchomości. Dlatego są bardziej skłonni negocjować cenę kupna niż deweloperzy... Dodatkowo przyszły właściciel może liczyć na błyskawiczną finalizację transakcji.

Bez większego problemu znajdziemy lokum, do którego będziemy mogli wprowadzić się zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, jak i takie które wymagają znacznie więcej pracy. Dzięki temu kupujący jest wstanie dopasować mieszkanie do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Ogromną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ich lokalizacja. Bardzo często są położone w najlepszych punktach miasta, świetnie skomunikowane z centrum. Nie bez znaczenia jest otaczająca je infrastruktura, sklepy, przedszkola, przychodnie lekarskie czy punkty usługowe... Bliskość takich miejsc zapewnia nam wysoki komfort życia. Dodatkowo starsze osiedla są położone w pobliżu terenów rekreacyjnych, takich jak parki czy place zabaw.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Mieszkanie od dewelopera ma tę zaletę, że nie jest obciążone podatkiem od czynności cywilno-prawnych. To znacznie obniża koszty samej transakcji. Z drugiej strony koszty wykończenia i umeblowania nowego mieszkania jest niemały... Wszystko zależy od metrażu mieszkania oraz jakości użytych materiałów. Osobną kwestą jest zakup mebli i pozostałych sprzętów. Z drugiej strony decydując się na zakup mieszkania od dewelopera mamy wpływ na jego wystrój od A do Z. Bywa, że deweloper oferuje gotowe mieszkania, takie w którym znajdziemy dosłownie wszystko. Od kuchenki mikrofalowej czy lodówki po sztućce i ręczniki... Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to koszt urządzenia naszego lokum będzie wliczony w cenę zakupu mieszkania. To doskonała opcja dla zapracowanych osób, które nie mają czasu wielokrotne wizyty w marketach budowlanych i salonach meblowych.

Kolejną zaletą nowych mieszkań jest ich funkcjonalny rozkład. Zazwyczaj pokoje są ustawne i jasne. Bez problemu można efektywnie zagospodarować przestrzeń. Ponadto koszty eksploatacji nowych mieszkań są niższe, a to dzięki temu że przy ich budowie korzystano z najnowszych technologii. Nowoczesne budynki są zdecydowanie lepiej docieplane, no i oczywiście nie wymagają praktycznie żadnych remontów...

A ewentualne wady budynku i mieszkania? Teoretycznie właściciel daje nam gwarancję na swoją budowlę i samo mieszkanie, ale w praktyce bywa z tym bardzo różnie. Czasami nowi nabywcy mieszkań musza dochodzić swoich roszczeń przed obliczem sądu. Istotną wadą mieszkań od dewelopera jest ich położenie. Często są położone na obrzeżach miasta. Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie w takiej ulicy będziemy musieli dojeżdżać do centrum samochodem bądź zdać się na kapryśny transport publiczny.

Kilka słów podsumowania

Kupujesz pierwsze mieszkanie i stawiasz sobie pytanie: „Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego”? Oba rozwiązania mają wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na którąkolwiek opcję musimy wziąć pod uwagę potrzeby nasze i naszej rodziny. Nie tylko te obecne, ale również te które zaistnieją w najbliższej przyszłości. Ważna jest każe przestrzeń otaczająca nasze potencjalne mieszkanie. Bliskość punktów usługowych czy szkół sprawia, że mieszka nam się o wiele bardziej komfortowo.

Trzecią istotną kwestią są oczywiście finanse. Nowe mieszkania są za zwyczaj droższe niż te z rynku wtórnego. Nasze zakupy determinują nie tylko nasze indywidualne preferencje, ale również możliwości finansowe. Podsumowując kupując mieszkanie powinniśmy kierować się przede wszystkim własną intuicją i potrzebami. Tak aby nowe lokum było skrojone niemal na miarę.