(58) 728 44 00  

O co pytać przy wynajmie mieszkania? Doradzamy

O co pytać przy wynajmie mieszkania? DoradzamyKiedy szukamy mieszkania na wynajem, najważniejszymi czynnikami, na które zwracamy uwagę, jest zazwyczaj cena, metraż i lokalizacja. Jeśli konkretne lokum spełnia większość wymagań, przeważnie przymykamy oko na pozostałe elementy. Trudno się temu dziwić, skoro najatrakcyjniejsze oferty szybko znikają. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto przyjrzeć się różnym czynnikom. Może się bowiem okazać, że pozornie idealna oferta, posiada wady, przez które szybko będziemy musieli szukać nowego lokum. Podpowiadamy, o co pytać, przed wynajęciem mieszkania, żeby uniknąć złej decyzji.

Wynajem mieszkania - o co pytać i na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jakie pytania zadać przy wynajmie mieszkania, zacznij od pierwszego wrażenia. Wybierając się na wizytę, zabierz ze sobą notes i zapisuj wszystko, co zauważysz, a co może okazać się ważne, gdy już zamieszkasz pod wskazanym adresem:

 • Otoczenie - Zwróć uwagę na to, jak wygląda najbliższa okolica. Czy w sąsiedztwie trwa, a może jest planowana uciążliwa budowa? Czy administracja osiedla dba o tereny zielone i regularny wywóz śmieci? Jak wygląda kwestia parkowania samochodu? Czy miejsce postojowe jest w cenie mieszkania, a może parkowanie na tej ulicy stanowi duży problem? Jeśli zastanawiasz się, o co pytać, wynajmując mieszkanie, z pewnością są to istotne kwestie.
 • Budynek - Niezależnie od tego, czy interesuje cię nowoczesny wieżowiec, czy stara kamienica, sam budynek powinien być w dobrym stanie technicznym. Pytania przy wynajmie mieszkania powinny więc uwzględniać te aspekty. Takie kwestie, jak obdrapana, zaniedbana klatka schodowa czy panujący smród powinny wpływać na cenę. Jeżeli zastanawiasz się, o co pytać przy wynajmie mieszkania na parterze, z pewnością powinny to być zabezpieczenia przed włamaniem. Dowiedz się, czy lokum jest ubezpieczone od takich wypadków, czy posiada rolety antywłamaniowe lub czy właściciel jest gotów je zamontować. W przypadku ostatniego piętra, pytania do wynajmującego mieszkanie powinny obejmować stan techniczny dachu.
 • Mieszkanie - Informacje odnośnie metrażu, liczby pokoi i rozkładu pomieszczeń widnieją w ogłoszeniu, o co warto więc zapytać przy wynajmie mieszkania, kiedy jesteśmy już na miejscu? Z pewnością o wszystko, co odbiega od opisu w ofercie oraz o elementy, które nam nie odpowiadają. Niektórzy wynajmujący zawierają w ofercie hasła, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. "Łatwy dojazd do centrum" okazuje się utrudniony przez nieustanne korki, a "przytulny salon" staje się ciasną i ciemną klitką. Wąska kuchnia, bardzo mała łazienka, nieustawny pokój - to wszystko może wpływać na wysokość ceny, którą masz prawo negocjować.
 • Meble i sprzęt - Zastanawiając się, o co pytać przed wynajęciem mieszkania, nie można pominąć jego wyposażenia. Koniecznie dowiedz się, czy właściciel planuje zostawić w nim meble i czy jest skłonny kupić sprzęt, którego brakuje.
 • Cena wynajmu, kaucja i opłaty - To kluczowe sprawy, jeśli chodzi o pytania do wynajmującego mieszkanie. Dowiedz się, czy cena jest do negocjacji, czy zawiera opłaty, takie jak np. czynsz do administracji, do kiedy trzeba wpłacić kaucję i w jakiej sytuacji nie ulega ona zwrotowi.

Warto wiedzieć, których kwestii nie należy pomijać wynajmując mieszkanie

Są takie kwestie, których nie można pominąć, kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? Upewnij się, czy w najbliższym otoczeniu nie mieszkają uciążliwi sąsiedzi. Jeśli właściciel unika odpowiedzi, możesz zapytać innych mieszkańców budynku. Zapytaj także o połączenia komunikacyjne, bliskość sklepów, restauracji i przychodni. Na koniec ustal, jak będą wyglądały formalności. Jakiej umowy oczekuje właściciel i na kogo będzie zawarta umowa na media. Niektórzy właściciele wolą, aby lokator sam zawierał umowy z np. z dostawcą internetu. Inni mają umowy podpisane na siebie, ale w takim wypadku sprawdź, co zawiera oferta i czy nie będziesz przepłacać.

O co pytać przy oglądaniu mieszkania na wynajem dla rodziny?

Ta sytuacja może wiązać się z pewnymi trudnościami, dlatego warto wiedzieć, jakie pytania zadać przy wynajmie mieszkania dla rodziny. Niektórzy wynajmujący nie zgadzają się na to, aby w lokum zamieszkały dzieci, ponieważ wiąże się to z ewentualnymi zniszczeniami. W razie braku płatności eksmisja rodziny z dziećmi jest również utrudniona, dlatego właściciel może żądać specjalnej formy umowy z zapisem, że masz, gdzie się wyprowadzić w razie ewentualnych problemów. Jeśli nie ma przeszkód, dowiedz się, czy w okolicy jest szkoła, przedszkole, plac zabaw, park i przychodnia.

O co jeszcze warto zapytać przy wynajmie mieszkania?

Zastanawiasz się o co jeszcze pytać, wynajmując mieszkanie? Ustal z właścicielem, czy zgadza się na zwierzęta domowe, jeśli je posiadasz. Zapytaj także, kto będzie pokrywał koszty ewentualnych usterek i napraw oraz zawrzyj ten punkt w umowie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że w przypadku usterek niezawinionych przez lokatora, lecz wynikających z eksploatacji (np. piecyk gazowy, lodówka, telewizor, ekspres do kawy), koszty naprawy powinny leżeć po stronie właściciela. Nie zapomnij o podejściu samego właściciela i sprawdzeniu, czy jest on osobą łatwą w kontakcie i współpracy.

Przykładowe pytania, jakie zadać przy wynajmie mieszkania

Decyzja o wyborze lokum może być trudna, więc jeśli nie wiesz, jakie zadać pytania przy wynajmie mieszkania, pomoże Ci nasze podsumowanie:

 • Jaką formę umowy preferuje właściciel? Czy wymaga aktu notarialnego i kto pokryje jego koszt?
 • Czy czynsz do administracji jest liczony osobno?
 • Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?
 • Kiedy otrzymasz kaucję po wypowiedzeniu umowy?
 • Na kogo będą podpisane umowy na tv, internet, gaz, prąd?
 • Jak często wywożone są śmieci?
 • Kto pokrywa koszty napraw w mieszkaniu?
 • Czy właściciel jest skłonny doposażyć mieszkanie?
 • Jak wygląda kwestia parkowania?

O co pytać przy wynajmie pokoju?

Poszukiwanie pokoju to zupełnie inna sprawa niż wynajem mieszkania. O co pytać, gdy nie potrzebujemy całego lokum? Przede wszystkim o to, czy oferowany pokój będzie dla nas na wyłączność, czy zajmują go jeszcze inne osoby. Ważne jest także to, kto będzie zajmował pozostałe pomieszczenia, jak wygląda dostęp do kuchni i łazienki. O co jeszcze pytać przy wynajmie pokoju? Dowiedz się, jak rozliczane są opłaty wspólne i korzystanie z mediów. Wszystkie te kwestie powinny być zaznaczone w umowie, aby uniknąć nieporozumień.

Jak wynająć mieszkanie, aby za chwilę nie szukać innego?

Jako lokator masz prawo zadbać o swoje interesy, dlatego powinieneś sprawdzić jak najwięcej elementów. Jeśli nie wiesz, o co pytać przy wynajmie mieszkania, skorzystaj z powyższego poradnika. Nawet jeśli odpowiadają Ci najważniejsze aspekty oferty, to takie problemy, jak uciążliwi sąsiedzi, smród z pobliskiej fabryki czy fatalny dojazd, mogą sprawić, że będziesz zmuszony szukać nowego lokum. Nie wahaj się więc przed wypytaniem właściciela, ale również innych mieszkańców budynku i zwiedź okolicę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję