(58) 728 44 00  

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?Mieszkanie kupuje się zwykle tylko raz. Dlatego przed jego zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie prawne, informacje o instalacjach, lokalizację, warunki lokatorskie i stan nieruchomości. Ten poradnik pomoże Ci kupić mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania. Przeczytaj uważnie!

Najpierw obejrzyj - na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Zdjęcia interesujących nas mieszkań można zobaczyć przez internet, dzięki czemu zainteresowane osoby np. z południa Polski mogą sprawdzić, jak wyglądają mieszkania na sprzedaż w Trójmieście. Jednak mieszkanie przed zakupem koniecznie należy obejrzeć na żywo. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku zakupu z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Same zdjęcia nie oddają w pełni standardu i jakości wykonania. Poza tym, będąc w mieszkaniu, łatwiej zwrócić uwagę na kluczowe elementy - nasłonecznienie, usytuowanie względem klatki schodowej i windy oraz otoczenie lokalu. Jakie ma to znaczenie dla komfortu mieszkania?

 • Nasłonecznienie - mieszkanie z oknami od strony wschodniej będzie bardzo szybko się nagrzewało - szczególnie w lecie. Pamiętaj o tym, zwłaszcza wtedy gdy lokal umiejscowiony jest na jednej stronie bloku. W takich mieszkaniach nie uda Ci się skutecznie wywietrzyć pomieszczeń, bo okna są umiejscowione na jedną stronę.
 • Lokalizacja względem windy - na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jeśli oczekujesz spokoju i ciszy? Ustal, czy winda przylega do interesującego Cię lokalu. Jeśli tak jest, w nocy możesz mieć trudności ze spokojnym snem.
 • Stan ścian i lokalizacja liczników - jeżeli ściany nie mają widocznych zabrudzeń, oznacza to, że zostały pomalowane pod sprzedaż. Poza tym, oglądając mieszkanie, zerknij na umiejscowienie liczników, tablicę rozdzielczą i jej wyposażenie.

Kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

To jednak nie wszystko, jeśli interesuje Cię kupno mieszkania na lata. Na co zwracać uwagę w szczególnym stopniu? Weź pod uwagę rzeczy, których nie da się zmienić. Należą do nich przede wszystkim:

 • Najbliższe otoczenie mieszkania - czy okna w lokalu wychodzą na stronę ruchliwej ulicy? Czy w pobliżu znajdują się lokale gastronomiczne? Jaki widok z okien zapewnia interesujące Cię mieszkanie?
 • Dojazd do osiedla - zdarza się, że z całego osiedla do drogi głównej prowadzi tylko jedna wąska uliczka. Czy wyobrażasz sobie wyjazd stamtąd w godzinach szczytu?
 • Dostępne miejsca parkingowe - czynnik ten ma znaczenie, jeśli do lokalu nie przydzielono zarezerwowanego miejsca parkingowego. W skrajnych przypadkach za każdym razem będziesz zmuszony szukać miejsca i parkować, gdzie tylko można.

Powyżej wymieniliśmy główne punkty, na które warto zwrócić uwagę, gdy planujesz oglądanie mieszkania. O czym pamiętać, jeśli w planach masz zakup lokalu od dewelopera?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Rynek deweloperski i wtórny rządzą się innymi prawami. Zajmijmy się najpierw zakupem mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Oto najważniejsze czynniki:

 • Udokumentowany prawnie właściciel gruntu - jako kupujący masz prawo do wglądu w księgę wieczystą. Ważne, by deweloper udostępnił Ci jej numer w celu weryfikacji zarządcy gruntu.
 • Siedziba firmy - dzięki bliskiej lokalizacji łatwiej będzie Ci ustalić wszystkie niezbędne szczegóły transakcji i ją przeprowadzić.
 • Szczegóły umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej - czy deweloper umieścił w nich zapisy o braku możliwości wniesienia reklamacji? Czy są w nich zapisy wskazujące na bardzo wysokie kary za uchybienia z Twojej strony? Jeśli tak, kilka razy się zastanów, zanim podpiszesz taki dokument.

Gdy planujesz kupno mieszkania, na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności? Przyjrzyj się lokalizacji i sprawdź odległości od strategicznych punktów - sklepów, punktów usługowych i ośrodków zdrowia. Czy teren wokół osiedla jest bezpieczny? Jaką renomę ma dzielnica, w której planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Czy wokół bloku są tereny zielone?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?

Zmieńmy teraz punkt odniesienia i skierujmy uwagę na zakup "z drugiej ręki". Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Zasady dotyczące już użytkowanych mieszkań są nieco inne niż lokali od dewelopera. Dla takich mieszkań kluczowe okazuje się zobaczenie pomieszczeń i okolicy na żywo. Gdy już będziesz w samym lokalu, sprawdź:

 • Jakość instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej - w tym celu warto zerknąć do szafki rozdzielczej, sprawdzić lokalizację liczników i jakość działania instalacji wodnej. Odkręć kurki, zaobserwuj ciśnienie wody, zapoznaj się z zabudową rurek lub jej brakiem.
 • Ściany i podłogi - na co należy zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z drugiej ręki? Poszukaj ognisk pleśni i zawilgoceń. Przyjrzyj się też zakamarkom za meblami (o ile mieszkanie jest umeblowane). Czy na podłodze są płytki, a może stare linoleum?
 • Szkodniki - rybiki cukrowe, pająki, a nawet karaluchy i myszy - jeśli tylko po wejściu do lokalu poczujesz "ciężki" i nieświeży zapach świadczący o obecności intruzów, postaraj się zajrzeć w zakamarki, za szafki i pod dywany.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?

Chcesz wiedzieć więcej, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego? Do wymienionych powyżej wskazówek warto dodać jeszcze kilka następujących:

 • Układ pomieszczeń - ma to znaczenie pod kątem pory nasłonecznienia, komfortu mieszkania i ogólnego wypoczynku. Okna wschodnie sprawdzą się w kuchni oraz w sypialni, jeśli musisz wstawać wcześnie. Dla osób chcących naturalnie ocieplić wnętrze sprawdzą się pomieszczenia z oknami wyeksponowanymi na południe.
 • Stan lokalu w momencie zakupu - decydując się na mieszkanie od dewelopera, na co jeszcze zwrócić uwagę? Lokal w fazie projektowania może okazać się tańszy niż w końcowej fazie wznoszenia. Z drugiej strony weryfikacja faktycznego stanu może być nieoceniona w porównaniu do przyjrzenia się jedynie jego wizualizacji.

Zakup starego czy nowego mieszkania - na co zwracać uwagę i co wybrać?

Bardzo dużo zależy od Twoich wymagań i preferencji. Jeśli chcesz mieć nowe lokum, to na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie nowego mieszkania? Zwykle są one budowane na obrzeżach miast - okolica jest więc spokojna, ale do centrum może być naprawdę daleko. Poza tym mieszkania w nowym budownictwie wymagają wyposażenia - poza zakupem czeka Cię więc dodatkowy wydatek. Czynsz jest za to niski, na co ma wpływ np. brak konieczności wykonywania remontów. Otrzymujesz również gwarancję na swoje mieszkanie.

Mieszkanie z rynku wtórnego również ma swoje zalety. Może być zlokalizowane w samym centrum, co jest logistycznie bardzo praktyczne. Centrum to jednak hałas, więc nie każdy lokal tak umiejscowiony będzie atrakcyjny. Starsze kamienice i bloki sprzed kilkudziesięciu lat mogą mieć wysoki fundusz remontowy, a to wpływa na wysoki czynsz. Zwykle też trudniej wokół nich o miejsce parkingowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na koniec powiedzmy sobie o jeszcze jednej ważnej sprawie - kupowaniu bez emocji. Oprócz tego wszystkiego, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, ważne jest też chłodne spojrzenie. Miej w pamięci to, że zarówno mieszkanie z rynku wtórnego, jak i deweloperskie trzeba będzie wyremontować lub wyposażyć.

Jeśli uwzględnisz rady z naszego poradnika, zakup mieszkania będzie o wiele łatwiejszy!

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję