Mały poradnik, gdy za wynajem mieszkania zabierasz się po raz pierwszy.

Być może jesteś studentem pierwszego roku i nie dostałeś akademika, lub też za niedługo przeprowadzasz się do innego miasta, podążając za pracą. Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz wynająć mieszkanie. Jak czytać oferty właścicieli i o co powinieneś zapytać w pierwszej kolejności, dowiesz się z tego małego poradnika.

Jak przygotować się do wynajmu mieszkania.

W pierwszej kolejności określ swoje potrzeby i porównaj je z możliwościami dostępnymi na rynku poprzez przeglądnięcie ofert wynajmu mieszkań. Zastanów się jaki masz miesięczny budżet na wynajem? Czy szukasz całego mieszkania, pokoju, czy może tylko połowy pokoju? Gdzie będziesz dojeżdżać codziennie lub prawie codziennie, ponieważ potrzebujesz lokalizacji z dobrym połączeniem komunikacyjnym z tym miejscem. Czy szukasz lokalu z umeblowaniem, czy też masz swoje wyposażenie mieszkania? Chcesz zamieszkać z ludźmi młodymi, czy pracującymi, cichymi czy imprezowymi?

Jak najtaniej wynająć mieszkanie?

Najtańsze są mieszkania i pokoje na obrzeżach miasta, im bliżej do centrum, tym drożej. Najczęściej można też tanio wynająć pokój na stancji, czyli mieszkając w mieszkaniu ze starszym (zazwyczaj) właścicielem. Tańsze są również mniejsze pokoje i mieszkania na wynajem o niższym standardzie wykończenia, lub, gdzie ściany dawno nie ‚widziały’ remontu. Tanie mieszkanie można wynająć też na parterze oraz na poddaszu. Pamiętajmy jednak, że i w jednym i w drugim wypadku więcej zapłacimy za ogrzewanie zimą, a poddasze latem może być bardzo uciążliwe z powodu gorąca.
Uważaj jednak na super tanie oferty z centrum miasta, szczególnie z koniecznością płatności z góry i możliwością wprowadzenia się za np. 2 tygodnie (nie od razu), ponieważ takie oferty często zwiastują oszustów. Być może przysporzy ci to sławy w gazecie, ale pieniędzy za wynajem mieszkania łatwo nie odzyskasz.
Odstępne, czynsz i media, czyli wynajem mieszkania w liczbach.

O co pytać przy wynajmie pokoju?

Płatność za wynajem mieszkania lub pokoju zawiera się w trzech wartościach: odstępnym dla właściciela, czynszu oraz opłatach za media: prąd, gaz i wodę. Jeżeli oferta nie zawiera informacji, powinieneś zapytać, czy opłata dla właściciela zawiera czynsz czy też nie. Oprócz tego, to zamieszkujący zazwyczaj reguluje opłaty za media. Jeżeli nie ma innej informacji, prawdopodobnie odstępne dla właściciela mieszkania nie ma wliczonych opłat. Najczęściej jeszcze dodatkowym kosztem są opłaty za internet i ewentualnie za kablówkę. Jak widać wynajem mieszkania nie jest rzeczą tanią, a kwota podawana jako odstępne dla właściciela nie obrazuje całkowitych kosztów.
W różnych częściach miasta, różne rzeczy są wliczane w czynsz np. woda może już być w nim zawarta. Dlatego opłaty na każdym mieszkaniu mogą się znacznie różnić i warto zapytać właściciela, ile mogą wynieść.
Ważną kwestią jest również, kto ponosi koszty napraw nie zawinionych przez lokatorów? Co się stanie, jeżeli zepsuje się lodówka albo pękną rury. Jeżeli masz jakąkolwiek wątpliwość co do stanu mieszkania, możesz spisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym spiszesz z właścicielem stan mieszkania które wynajmiesz. W ten sposób nie zostaniesz obarczony kosztami napraw sprzętów, które były już zepsute.
Niektórzy właściciele pobierają kaucję, jeżeli kaucja jest zwrotna, koniecznie należy spisać to w umowie.

Jak przestać wynajmować mieszkanie?


Wprowadzając się należy określić warunki wypowiedzenia umowy najmu. Najczęściej ustala się okres wypowiedzenia umowy, czyli ile czasu wcześniej trzeba powiadomić właściciela mieszkania, o naszej wyprowadzce. Najczęściej jest to od 1 do 3 miesięcy, licząc od końca okresu rozliczeniowego.
Na koniec warto zapytać jeszcze o sąsiedztwo. Czy nie jest głośne lub niebezpieczne.
Na początek taka ilość informacji może wydawać się nie do ogarnięcia, jednak dopiero te wszystkie dane pozwolą nam bezpiecznie i bez niespodzianek wynająć mieszkanie lub samodzielny pokój.