Lokata

W dobie kryzysu oszczędzanie wydaje się słowem kluczowym. Można oczywiście rezygnować z przyjemności, racjonalnie planować zakupy, ograniczać konsumpcję czy zamiast produktów ekskluzywnych i firmowych kupować rzeczy tańsze, produkowane pod szyldem znanych marketów i sieci sklepów. Jednak nie tylko o to chodzi. Ważne jest również to, co zrobimy ze zgromadzonymi w ten sposób pieniędzmi. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się lokata bankowa z korzystnym oprocentowaniem, która pozwoli nam na zwielokrotnienie swoich przychodów nawet o kilka procent w skali roku. Na szczęście w tej materii mamy spory wybór. Rynek oszczędnościowych produktów oferowanych przez banki jest w chwili obecnej szeroki . Często istnieje konieczność przeanalizowania wszystkich ofert banków i instytucji finansowych pod wieloma względami i z uwzględnieniem naszej sytuacji osobistej.

Żeby wybrać lokatę oszczędnościową dla nas najkorzystniejszą należy wyselekcjonować spośród wszystkich lokat terminowych te, które najbardziej nam odpowiadają. W pierwszej kolejności należy wykluczyć te, które mimo, że trwają długo, przynoszą znikomy zysk. W tym czasie bowiem bank będzie miał możliwość korzystać z naszych środków finansowych i w ten sposób na nich zarabiać, zaś nam da prawie zerowe profity. Odrzuciwszy lokaty tego typu powinniśmy rozważyć oferty z korzystnym oprocentowaniem, pozwalające w niedługim okresie czasu na spory zarobek. Naturalnie szeroko rozumiana ‚korzyść finansowa’ nie jest tu jedynym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Zazwyczaj w podpisywanej umowie ujęte są również rozmaite opłaty i prowizje oraz kary za przedwczesne zerwanie umowy. Istnieje bowiem ryzyko, że mimo korzystnego oprocentowania w sytuacji przedwczesnego zerwania umowy będziemy musieli ponieść koszty, które wyraźnie umniejszą nasz przychód, jaki byłby możliwy , gdyby lokata nie została zerwana przed końcem umowy. A nikomu przecież nie opłaca się dopłacać do produktu oszczędnościowego, który zamiast przynieść spodziewane zyski nieoczekiwanie sporo nas kosztuje.

Dlatego też niezwykle ważna jest wnikliwa, dogłębna analiza ofert lokat dostępnych na rynku pozwoli nam na świadomy i dobry wybór. Pamiętajmy jednak – by przed podpisaniem umowy wziąć pod uwagę nie tylko to – co przedstawia nam pracownik banku, ale wczytać się w jej treść, i świadomie ją podpisać.