(58) 728 44 00  

Kaucja przy umowie najmu ? do czego służy i ile wynosi? Kompletny poradnik

Niemal za każdym razem, gdy będziesz wynajmował lokal, będzie cię obowiązywać kaucja zwrotna. Nie bez przyczyny. W większości przypadków to jedyny sposób na ochronę swojego mienia, do jakiej może posunąć się właściciel. Czym jest kaucja za mieszkanie i z czym to się wiąże? Jaka jest jej maksymalna wartość i czy ma podłoże prawne?

Co to jest kaucja zwrotna?

Co to jest kaucja? ? o to pyta wielu młodych ludzi, chcących wynająć jakiś lokal po raz pierwszy. Odpowiedź jest prosta. Kaucja za wynajem mieszkania jest kwotą, którą należy wpłacić jeszcze przed czynszem, która ma w przyszłości stanowić ewentualne zadośćuczynienie dla właściciela, jeśli należące do niego jego wnętrze zostało w jakiś sposób uszkodzone. Jeśli lokal zostanie jednak oddany w idealnym stanie, następuje zwrot kaucji za wynajem.

Warto też pamiętać, że taka wpłata nie jest obowiązkowa. Właściciel może jej zażądać, ale kaucja przy wynajmie mieszkania to jego własny wybór. Rzadko jednak się z niej rezygnuje, ponieważ jest to jeden z niewielu sposobów na ochronę własnego mienia, który jest przy tym uzasadniony prawnie. Z tego powodu jeśli planujesz wynajem, już wcześniej odłóż odpowiednią kwotę. W ten sposób zdecydowanie ułatwisz sobie proces poszukiwania swojego nowego domu.

Są sytuacje, w których właściciel zgodzi się na wpłacanie kaucji w ratach. Będzie to jednak oznaczać, że przez wyznaczony czas będziesz płacił przez kilka pierwszych miesięcy wyższą kwotę czynszu, dlatego i na to należy odpowiednio się przygotować. To może być jednak dobre rozwiązanie jeśli np. decyzja o przeprowadzce była nagła i nie byłeś w stanie odłożyć pieniędzy.

Gdy wiesz już, co to jest kaucja, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty z nią związane. W ten sposób nie podpiszesz niekorzystnej dla siebie umowy.

Wysokość kaucji mieszkaniowej ? jaka może być?

Zgodnie z polskim prawem, kaucja mieszkaniowa nie może być zbyt wysoka. Jej maksymalną wartość można obliczyć, dwunastokrotnie mnożąc cenę czynszu. Jeśli wynosi ona więcej, zwróć uwagę właścicielowi. Jest to niezgodne z prawem, dlatego nie powinieneś podpisywać tego typu umowy. Kaucja za mieszkanie będzie niższa w przypadku najmu okazjonalnego, ponieważ wtedy jej wartość nie może być wyższa, niż sześciokrotna wartość czynszu.

Warto zwrócić uwagę na to, że kaucja mieszkaniowa rzadko kiedy jest aż tak wysoka i często jej wartość jest zbliżona do wartości miesięcznego czynszu. Może jednak wzrosnąć, gdy np. wnętrze lokalu jest szczególnie luksusowe, a jego wyposażenie należy do wyjątkowo drogich. Pamiętaj też o tym, że jeśli nie zapłacisz opłat w danym miesiącu, właściciel może poprosić cię o dopłatę do wpłaconej wcześniej kwoty, ponieważ fundusze zostały przekazane na pokrycie kosztów. Poza taką sytuacją kaucja za wynajem mieszkania jest czymś, co należy wpłacić tylko raz.

Średnia kwota, jaką będziesz musiał wpłacić w Gdańsku to w przypadku małych lokali 1800 zł, w Szczecinie 1400 zł, a w Warszawie 1100 zł. Różnice są więc dość znaczne, dlatego dobrze najpierw sprawdzić rynek. Na całe szczęście, jeśli zadbasz o lokum, gdy będziesz się wyprowadzać powinien nastąpić zwrot kaucji za mieszkanie.

Kiedy następuje zwrot kaucji mieszkaniowej?

To, czy kaucja jest zwrotna, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich jest to, jakie były ustalenia na samym początku. Kaucja w umowie najmu powinna być dokładnie rozpisana. Powinna znaleźć się tam informacja odnośnie jej kwoty oraz tego, jak wpłynie na dokonane przez lokatorów zniszczenia. Jeśli w twojej umowie brakuje konkretnych zapisów, postaraj się ją zmienić, aby sytuacja była jasna od samego początku. Zwróć również uwagę na to, w jakim stanie jest mieszkanie.

Dobrze zrobisz, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przyjrzeć się mieszkaniu i stworzyć z właścicielem dokument, w którym dokładnie określicie jego stan. W ten sposób znacznie łatwiej będzie uzyskać zwrot kaucji. To ochroni obydwie strony. Ty będziesz mieć pewność, że w razie problemów łatwiej będzie ci odzyskać pieniądze, zaś właściciel będzie mógł sprawdzić, co naprawdę uległo zniszczeniu i porównać stan lokalu.

Zwrot kaucji za wynajem może nie mieć miejsca również wtedy, gdy pojawią się inne koszty, których nie obejmowała umowa. Wszystko jednak zależy od tego, jak wcześniej umówisz się z właścicielem. Pamiętaj przy tym, że nie istnieje coś takiego, jak kaucja bezzwrotna. Taki zapis w umowie jest bezprawny, dlatego jeśli go widzisz ? nie podpisuj umowy. Właściciel powinien zwrócić ci tę kwotę w ciągu miesiąca od chwili, w której opuścisz dany lokal.

Jak ustala się wartość kaucji?

Standardowym rozwiązaniem jest przyjmowanie maksymalnej wysokości kaucji o wielkości miesięcznego czynszu lub niższego. Jeśli chcesz wynająć lokal to z pewnością dobre rozwiązanie dla ciebie, jednak wystarczy wyobrazić sobie stanowisko właściciela, aby zorientować się, że niekoniecznie może być to dobry pomysł. W końcu taka osoba nie ma pojęcia, jaki styl życia prowadzi jego nowy lokator, jak często zdarza mu się psuć przedmioty czy jak dokładnie wygląda jego sytuacja finansowa. Gdy zaś najemca nie będzie płacił, regularnie powodując problemy, kaucja jest jedynym sposobem na ochronę własnego mienia.

Z tego powodu przede wszystkim największy wpływ na wysokość kaucji powinien mieć sposób urządzenia lokalu. Luksusowe mieszkania koniecznie muszą mieć wyższą wartość tej kwoty, ponieważ ich wyposażenie kosztowało znacznie więcej. Warto ustalić tę wartość tak, aby pokrywała trzykrotność miesięcznych opłat, takich jak woda czy gaz. W ten sposób właściciel zabezpiecza się przed tym, że lokator nie będzie opłacał mediów. Można też ustalić, ze kaucja to np. 150% miesięcznej wpłaty. Nie będzie to zbyt wygórowana kwota, a jednocześnie będzie dobrym zabezpieczeniem.

Mając to na uwadze, zawsze pamiętaj o tym, że właściciel również jest człowiekiem i chce zadbać o swoje mienie. Z tego powodu nie negocjuj zbytnio kaucji i po prostu przed zdecydowaniem się na najem, zaoszczędź gotówkę.

Kiedy wynajmujący może nie oddać kaucji?

Czy kaucja jest zwrotna? Jak najbardziej. Czy mogą zdarzyć się sytuacje, w których stracisz wpłacone właścicielowi pieniądze? Również! Zwróć jednak uwagę na to, że powinna ona trafić do twojej kieszeni także wtedy, gdy opuszczasz lokal przed wyznaczonym terminem. Tu warto też pamiętać o tym, że w dobrej umowie najmu na czas określony powinna znajdować się informacja związana z możliwością opuszczenia go z powodu istotnych życiowych sytuacji. To zabezpieczenie, o którym warto pamiętać.

Zwrot kaucji nie nastąpi w kilku sytuacjach. Po pierwsze, wtedy gdy nie opłacisz czynszu. Po drugie, gdy zużycie lokalu będzie wykraczać poza standardowe wykorzystanie. I tu należy pamiętać o tym, aby dokonać dokładnego zapisu w umowie, dotyczącego tego, czym są zwyczajne ślady użytkowania mieszkania oraz jakie są dopuszczalne zniszczenia. To podstawowe zabezpieczenie dla wynajmującego, z którego absolutnie nie powinieneś rezygnować.

Ponadto, zwrot kaucji za mieszkanie nie nastąpi, jeśli w trakcie okaże się, że koszt naprawy usterek był od niej wyższy. Opłaty za naprawy, czy wynajem części powinny być pokryte przez właściciela, który odejmuje wartość kosztów od wpłaconej kwoty. Ostatnią sytuacją, w której nie uzyskasz zwrotu kosztów jest taka, w której po oddaniu mieszkania, okaże się, że jest ono w gorszym stanie, niż dopuszczalny w umowie. Nie jest to jednak kaucja bezzwrotna ? po prostu zostanie przeznaczona na naprawę lokalu i doprowadzenie go do dobrego stanu.

Utrata kaucji mieszkaniowej ? jak się przed nią uchronić?

Kaucja przy wynajmie mieszkania to dla wielu osób naprawdę duży wydatek. Nic dziwnego, że większość najmujących woli zatroszczyć się o to, by jednak do nich wróciła. Dlatego zadbaj o to, by oddać lokal w jak najlepszym stanie. Przede wszystkim regularnie je sprzątaj i dbaj, aby nie uszkodzić sprzętów. Rób regularny przegląd, aby nie dopuścić np. do powstania trudnego do usunięcia grzyba.

Co jeśli zauważysz usterkę? Koniecznie zgłoś ją jak najszybciej. Ponieważ to właściciel odpowiada za naprawy w lokalu, lepiej zażegnać problem, nim stanie się on zbyt duży i doprowadzi do zniszczeń. Może to oznaczać pomniejszenie ostatecznie wypłaconej cię kwoty, ale przynajmniej odzyskasz większą część z niej. Na dodatek, gdy posiadasz w domu zwierzęta, zwracaj na nie szczególną uwagę w przypadku wynajmowania mieszkania. Nie pozwól im na drapanie mebli, czy załatwianie się na panele. To może szybko doprowadzić do tego, że nigdy nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy, ponieważ będą przeznaczone na naprawy stworzone przez twoich puszystych podopiecznych.

Dokumenty związane z wynajmem mieszkania ? czytaj je dokładnie

Ponadto zawsze zwracaj szczególną uwagę na treść dokumentów, które podpisujesz z właścicielem. Kaucja w umowie najmu powinna być naprawdę dokładnie rozpisana. Zawsze zwracaj na to uwagę i nie daj sobie wmówić, że przecież wiadomo, o co chodzi. W końcu jeśli dojdzie do konfliktu, lepiej być dobrze zabezpieczonym i mieć wszystko zapisane tak, by sprawa pomiędzy tobą a wynajmującym lokal była w pełni klarowna. To też przyśpieszy zwrot kaucji za wynajem mieszkania.

Gdy wpłacisz kwotę, zachowaj dokument, który to potwierdzi. Może to być krótki aneks do umowy, sama umowa lub też wyciąg z banku ? cokolwiek, co w razie podbramkowej sytuacji będzie mogło potwierdzić twoją wersję wydarzeń.

Jeśli mimo tych wszystkich starań i świadomości, że lokal został oddany w idealnym stanie, zwrot kaucji za wynajem mieszkania nie następuje, możesz rozpocząć postępowanie sądowe. Zebrane dokumenty, które podpisałeś wraz z wynajmującym, powinny pomóc w wygraniu sprawy, zakładając, że naprawdę masz rację i wnętrze znajduje się w idealnym stanie.

Kaucja ? zabezpieczenie dla dwóch stron

Kaucja nie jest więc niczym złym ani strasznym. Jej zasady są dość proste, a szczegóły zwykle można bez problemu ustalić z właścicielem mieszkania. W ten sposób zamieszkując w nowym miejscu nie będziesz musiał obawiać się o oszustwo. Szczerość w końcu zwykle popłaca! Jeśli jednak trafiłeś na osobę, która nie chce dokonać zwrotu, nie zapominaj, że wystarczy skorzystać z internetu, aby skierować sprawę na drogę sądową.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję