(58) 728 44 00  

Jak napisać samemu OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY MIESZKANIA? Sprawdź jak się wyróżnić na rynku i co w nim koniecznie zawrzeć!

Sprzedając dom lub mieszkanie pierwszą czynnością, jaką musimy zrobić, jest napisanie ogłoszenia o jego sprzedaży. Bardzo często robimy to według własnego uznania lub wzorując się na innych ogłoszeniach, które niekoniecznie są przykładem do naśladowania. Ogłoszenie takie jest pierwszym elementem, z jakim styka się potencjalny kupujący i to w dużej mierze od niego zależy czy zechce zobaczyć naszą nieruchomość. W tym tekście przedstawiamy elementy, jakie powinny znaleźć się w takim zgłoszeniu, podajemy kilka przydatnych porad i podpowiadamy jak napisać takie ogłoszenie.

Jak napisać samemu OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY MIESZKANIA?

Pierwszym elementem, o jaki musimy koniecznie zadbać, tworząc ogłoszenie o sprzedaży mieszkania lub domu, są zdjęcia. To one są pierwszą rzeczą, którą widzą przeważnie osoby poszukujące nieruchomości dla siebie. Jeśli zdjęcia będą przyciągnąć wzrok, zachęcą również do przeczytania naszego ogłoszenia. W ten sposób, w porównaniu do drugiego takiego samego ogłoszenia bez zdjęć, lub z fotosami niskiej jakości, nasze ogłoszenia zyska dużo więcej odsłon. Zdjęcie główne ? profilowe ogłoszenia będzie wystawiane jako miniaturka na liście z innymi nieruchomościami. Warto zatem, aby było jasne, obejmowało całą nieruchomość i przedstawiało ją jak najlepszym świetle. Kolejne zdjęcia dodawane wewnątrz ogłoszenia powinny przedstawiać każde pomieszczenie w całej krasie, korytarz, balkon itp. Warto również wykonywać je w miarę możliwości w sprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy do wnętrza wpada dużo światła, a np. dom prezentuje się świetnie w lecie, a nie w jesiennej szarudze. Zdjęcia muszą być też dobrej jakości, dlatego warto zadbać o to, aby były wykonywane aparatem fotograficznym, a nie np. telefon komórkowym ze średniej jakości obiektywem.

Jeśli samodzielnie nie potrafimy wykonać jasnych, dobrze wykadrowanych i ostrych zdjęć, możemy zatrudnić fotografa do tego celu. Na rynku działa wiele osób zajmujących się fotografią sprzedażową, freelancerów, biur nieruchomości czy zakładów fotograficznych gdzie znajdziemy pomoc.

Dane odnośnie samej nieruchomości

Kolejnym elementem, który musimy umieścić w naszym ogłoszeniu, są informacje odnośnie samej nieruchomości. Powinny być one umieszczane w sposób prosty, jasny, czytelny i minimalistyczny ? bez zbędnych opisów itp. Osobom przeglądającym ogłoszenia zależy na jak najszybszym uzyskaniu informacji, a nie szukaniu ich w długim ogłoszeniu. Do danych, które powinniśmy zawrzeć, należą informacje o naszym mieszkaniu, takie jak powierzchnia, ilość oraz rodzaj pomieszczeń, ilość pięter lub piętro, cena czy rok budowy. Do bardziej szczegółowych możemy zaliczyć rodzaj okien, ustawność, ogrzewanie, media, ew. technologie wykonania i inne dane techniczne. Warto umieścić też informacje o udogodnieniach, dodatkowych elementach, wyposażeniu itp. Jeśli sprzedajemy dom, musimy również umieścić dane odnośnie samej działki w postaci jej stanu prawnego, wielkości czy granic. Dane odnośnie naszej nieruchomości zdecydowanie warto podawać rzetelnie, gdyż zapobiegnie to rozczarowaniu, nieprzyjemnym sytuacjom oraz wpłynie na większe zainteresowania ofertą osób, które rzeczywiście szukają takiej nieruchomości.

Dane o okolicy domu/mieszkania

Trzecim rodzajem informacji, jakie powinny znaleźć się w naszym ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania, są te dotyczące okolicy mieszkania. Dla wielu osób dane te są priorytetowymi czy wręcz kluczowymi danymi, dlatego warto umieścić je w ogłoszeniu i liczyć na zainteresowanie ze strony osób czytających ogłoszenie. W takiej sytuacji powinniśmy umieścić informacje o lokalizacji naszej nieruchomości, sąsiedztwie, odległości od sklepów, przystanków komunikacji miejskiej czy przedszkoli, aptek i przychodni lekarskich. Warto również opisać ciekawe budynki czy miejsca, które znajdują się w pobliżu naszego mieszkania takie jak park, plac zabaw, pływalnia itp. Dobrym pomysłem będzie również poinformowanie osoby przeglądającej ogłoszenie, ile minut zajmuje dojazd do kluczowych punktów w danym mieście takich jak np. dworzec, centrum, galerie handlowe itp. Jeśli podamy te dane, wiele osób zainteresuje się naszym mieszkaniem tylko dlatego, że będzie ono zlokalizowane w atrakcyjnym położeniu.

Forma ogłoszenia

Ważnym czynnikiem, na którym musimy zwrócić uwagę, jest forma ogłoszenia. Podanie wszystkich informacji to jedynie połowa sukcesu a aby osiągać drugą, należy ogłoszenie odpowiednio sformatować oraz dodać na portalu ogłoszeniowym. Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie wyżej wymienione informacje. Powinno być również podzielone na czytelne sekcje i nie składać się z jednego długiego bloku tekstu. Poszczególne informacje możemy pogrubić lub wymienić w postaci listy punktowanej. Taka forma pomoże szybko dowiedzieć się potencjalnym nabywcom o szczegółach nieruchomości. Umieszczając ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych, powinniśmy wypełnić wszystkie rubryki, które informują przeglądających o piętrze, ilości pokoi, czynszu itp. Ogłoszenie z pustymi opcjami nie budzi zaufania i robi dobrego wrażenia. Pewnym trikiem, który możemy zastosować, jest odpowiednie przedstawienie danych. Aby zaprezentować naszą nieruchomość w pozytywnym świetle, warto dane umieszczać kolejności do tych najkorzystniejszych do tych najmniej korzystnych. Wiele osób będzie w stanie zaakceptować kolejne nieco mniej pozytywne dane, jeśli na początku ogłoszenia przeczyta o licznych zaletach naszego mieszkania czy domu.

Zamieszczaj ogłoszenia w wielu miejscach

Bardzo cenną poradą, która dotyczy pisania, a właściwie publikowania napisanego przez nas ogłoszenia, jest ta dotyczącą miejsc, w których umieszczamy ogłoszenie. Wiele osób umieszcza je jedynie na jednym lub dwóch największych portalach ogłoszeniowych z anonsami o nieruchomościach i jest to sporym błędem. W sieci istnieje przynajmniej kilkanaście ? kilkadziesiąt dużych serwisów oferujących taką możliwość. Im na większej ilości serwisów ogłoszeniowych wstawmy nasze ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, tym na większy odzew będziemy mogli liczyć. Dobrym pomysłem jest również wstawienie ogłoszenia na portalach tematycznych odnośnie nieruchomości, które dają taką możliwość. Wiele osób szukających nowego domu spędza tam wiele czasu i z pewnością przegląda takie ogłoszenia. Największe fora internetowe również dają możliwość dodawania ogłoszeń różnego typu, z czego warto skorzystać.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję