(58) 728 44 00  

Inwestycja w zakupienie mieszkania ? Rodzaje wynajmu, możliwości i zalety, czyli, jak i dlaczego zarabiać na mieszkaniach

Inwestycja w zakup mieszkania to spore przedsięwzięcie. Jest ono jednak coraz popularniejsze, gdyż mieszkania są pewną rzeczą, która daje spore zyski. Inwestowanie w takiej formie powinno być jednak przemyślane i wynikać z analizy sytuacji. Wiele osób posiadając środki lub zdolność kredytową i chcące to wykorzystać, zastanawia się, w jaki sposób może zainwestować swoje pieniądze w nieruchomość, by przynosiła ona duże zyski. W tym tekście przedstawiamy trzy najpopularniejsze sposoby wynajmu mieszkań oraz ich wady i zalety.

Inwestycja w zakupienie mieszkania ? Rodzaje wynajmu, możliwości i zalety, czyli, jak i dlaczego zarabiać na mieszkaniach

Wynajem długoterminowy

Pierwszym sposobem na zainwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest wynajem długoterminowy. To najpopularniejszy sposób na inwestowanie w mieszkania, który jest też niezwykle elastyczny i bezpieczny. Ogólnie polega on na zakupie mieszkania za gotówkę lub w kredycie oraz jego wynajmie lokatorom na długi termin. Są to okresy np. roczne, dwuletnie czy dłuższe. W tej opcji lokatorzy płacą nam miesięcznie czynsz i są lokatorami danego mieszkania. Ten rodzaj wynajmu cechuje się dużą stabilnością oraz sporym popytem. Miesięcznie wynajem mieszkania w zależności od lokalizacji czy typu mieszkania może generować od ok. 1000 złotych zysku netto nawet do 2-3 tysięcy w najbardziej prestiżowych lokalizacjach.

Wynajmując mieszkanie długoterminowo, możemy zrobić to samodzielnie lub przy pomocy biura nieruchomości. Na rynku działa ich wiele. W pierwszej opcji musimy stworzyć poprawne ogłoszenie o wynajmie mieszkania oraz umieścić je na różnych portalach internetowych czy w różnych miejscach w sieci. Następnie samodzielnie podpisujemy umowę wynajmu i rozpoczynamy wynajem. Przy opcji z biurem nieruchomości, to biuro za nas zajmie się sprawdzeniem i wyszukaniem potencjalnych lokatorów. Może też doprowadzić cały proces wręcz do finalizacji, co jest bardzo wygodne. Opłata dla biura nieruchomości będzie prowizją w wysokości jednomiesięcznego czynszu, którą najczęściej pokrywa nowy lokator.

Wynajmując miesięcznie długoterminowo mamy też dwie opcje na podpisanie umowy wynajmu. Może być to zwykła umowa cywilnoprawna pomiędzy właścicielem a wynajmującym lub umowa o najem okazjonalny. Pierwsza umowa jest potwierdzeniem wynajmu w formie cywilnej dla obu stron. Umowa o najem okazjonalny jest rozszerzona o oświadczenie notarialne nowego lokatora i wskazanie mieszkania, do którego może wyprowadzić się w razie zaprzestania płacenia czynszu. Przy pierwszej umowie nowy lokator ma pełne prawa lokatorskie do mieszkania i chroni go prawo np. przed egzekucją eksmisyjną gdzie ma np. prawo do 6 miesięcznego okresu na wyszukiwanie nowego lokalu. W razie braku płatności czynszu właściciel musi skierować sprawę do sądu o eksmisję. Umowa o najem okazjonalny daje właścicielowi możliwość wyeksmitowania lokatora od razu po niezapłaceniu czynszu zgodnie z terminami wypowiedzenia, a lokator nie jest tylko w tym względzie chroniony prawem lokatorskim.

Plusy i minusy

Pierwszym plusem wynajmu długoterminowego jest regularność i ciągłość wynajmu. Wynajmując je w ten sposób, mamy pewność, że przez długi i okres regularnie będziemy otrzymywali czynsz i zarabiali. Nie będziemy musieli też często poszukiwać nowych lokatorów czy tracić czasu na nowy wynajem gdzie mieszkanie będzie stało puste i nie będzie generowało dochodu. Kolejnym plusem tego sposobu inwestowania w nieruchomości jest brak konieczności angażowania się w taką inwestycję. Teoretyczne po wynajmie mieszkania przyjmując czynsz przelewem, nie musimy przychodzić do mieszkania przez cały okres trwania umowy najmu. To bardzo wygodne rozwiązanie dedykowane osobom, którym zależy w głównej mierze na dochodzie pasywnym, przy którym nie muszą poświęcać czasu na jego obsługę. Na rynku panuje również spory popyt na mieszkania i wynajmy długoterminowe spowodowany deficytem mieszkań. W najbliższym czasie z pewnością nie powstanie ich tyle, aby zmienić ten trend. Plusem, o którym należy wspomnieć, jest też brak konieczności zakupu konkretnego rodzaju mieszkania. Ważne jedynie, aby było ono zlokalizowane w atrakcyjnej dzielnicy, ale nie musi to być konkretna lokalizacja, rozkład czy typ mieszkania. Daje to większe możliwości w znalezieniu atrakcyjnego cenowo lokum pod inwestycje.

Wynajem długoterminowy ma też swoje minusy. Pierwszym z nich jest dość niska stopa zwrotu. Jest ona najniższa spośród wszystkich wymienionych w tym tekście sposobów. Choć wynajem ten cechuje się regularnością i bezpieczeństwem, nie może zagwarantować najwyższych zysków. Choć trudno oszacować stopę zwrotu bez konkretnego przykładu, inne metody wynajmu mogą być, być nawet dwa razy bardziej opłacalne.

Wynajem krótkoterminowy czyli mieszkanie na doby

Wynajem krótkoterminowy mieszkania to inaczej wynajem na doby. Inwestycja tego typu polega na zakupie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji oraz urządzeniu go w hotelowym standardzie. Rozwiązanie tego typu bazuje na wynajmie mieszkania na doby po cenie hotelowej. Ma ona przynieść zyski większe niż wynajem długoterminowy, ale wymaga też włożenia większego nakładu pracy. Sam mieszkanie możemy sfinansować za gotówkę lub kredytem. Wynajem taki wymagał będzie również najczęściej rejestracji jako działalności gospodarczej, choć wynajmowanie takich mieszkań, jest też możliwe do pewnego poziomu zysków jako osoba prywatna, a sytuację taką trzeba przeanalizować z prawnikiem. Wynajmować mieszkania tak możemy w sieci na portalach ogłoszeniowych, w social mediach czy portalach rezerwacyjnych hotelowych.

Wynajem taki możemy obsługiwać samodzielnie lub poprzez zlecenie zarządzania najmem. Na rynku działa wiele firm tego typu, które przejmują zarządzanie w naszym imieniu. Zajmują się one samodzielnie pozyskiwaniem klientów, obsługą mieszkania czy rozwiązywaniem wszystkich problemów. Kupując mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, musimy wyszukiwać lokalizacje atrakcyjne dla osób podróżujących i przemieszczających się. Będą to okolice dworca, węzłów komunikacyjnych czy całe duże miasta. Urządzenia mieszkania pod wynajem krótkoterminowy polega na stworzeniu standardu hotelowego. W mieszkaniu musi zatem znaleźć się łóżko lub dwa czy trzy miejsca do spania, telewizor, pralka i całe wyspanie, aby z mieszkania można było korzystać tuż po wejściu do niego.

Zalety i wady

Pierwszą zaletą wynajmu mieszkania na doby jest dużo większy zarobek niż przy wynajmu go lokatorom. Licząc ok. 100 złotych za noc od osoby przy nawet połowicznym obłożeniu i 2-3 osobach zajmujących mieszkanie, zyski rzędu 2-3 tysięcy będą sporo większe niż czynsz lokatorski. Jest to też ogólnie nie wymagający biznes oraz nie niosący ze sobą ryzyka. W najgorszej opcji nie zrobimy zbyt dużo, nie generują zysków, ale też nie stracimy swojego kapitału. Wynajem krótkoterminowy jest bardzo dobrym rozpoczęciem i wejściem w świat biznesu dla osób, które dysponują dużą ilością pieniędzy, a chcąc stać się biznesmenami w sposób bezpieczny i mało ryzykowny.

Minusem wynajmu krótkoterminowego jest z pewnością konieczność obsługi mieszania. Możemy oddać je w zarządzanie najmem w zamian za ok. 10% wynagrodzenia. Z pewnością mieszanie takie musi być doinwestowane i urządzone w wysokim standardzie, aby móc konkurować z innymi mieszkaniami na rynku. Może to być dodatkowy spory koszt. Musimy też liczyć się z nieprzewidzianymi problemami takimi jak dewastacja oraz odpowiednio ubezpieczyć mieszkanie.

Wynajem mieszkania na pokoje

Ostatnim trzecim sposobem inwestowania w mieszkanie w naszym zestawieniu jest wynajem mieszkania na pokoje. Polega ono na zakupie mieszkania oraz podzieleniu go na dwa, trzy czy cztery niezależne pokoje, które będziemy wynajmowali np. pracownikom czy studentom. Wynajem mieszkania na pokoje od technicznej strony polega na wynajmie danego pokoju niezależnie innej osobie. Każda osoba wynajmująca spisuje umowę z właścicielem i posiada swój niezależny pokój. Inne części mieszkania np. kuchnia, salon czy łazienka są częściami wspólnymi, w których prawo mają przebywać też inne osoby.

Tworzenie mieszkanie w tej formie oraz myśląc o inwestycji tego typu, należy wykonać kilka kwestii nieco inaczej niż przy poprzednich typach wynajmu. Z pewnością różnicą będzie zakup samej nieruchomości. Mieszkanie musi znajdować się w atrakcyjnej i dogodnej lokalizacji, która sprzyja wynajmowaniu mieszkań niskokosztowych. Będą to tereny zlokalizowane blisko uczelni czy dużych zakładów pracy. Zakup samego mieszkania również obwarowany jest kilkoma wymaganiami. Mieszanie takie musi mieć niezależne pokoje i wystarczająco duże części wspólne. Urządzanie mieszkania pod wynajem pokoi będzie przebiegało bardziej wymagająco. Musimy zadbać o pełne wyposażenie ? często w trzech wersjach i uzupełnić wszystkie pokoje.

Zalety i wady

Pierwszą zaletą wynajmu mieszkania na pokoje jest duży zarobek. Zbieranie miesięcznie czynszu z trzech pokoi jest dużo bardziej opłacalne aniżeli z jednego dużego mieszkania. Duże mieszkania można zakupić w niższej cenie niż dwa małe. Wynajmując również mieszkanie jednemu lokatorowi, bylibyśmy stratni najbardziej, gdyż najbardziej opłacalne jest wynajmowanie małych powierzchni. Dzieląc mieszkanie duże na dwa lub trzy pokoje, możemy zarobić sumy ok. nawet 3 tyś. złotych miesięcznie w atrakcyjnych lokalizacjach. Cena jest głównym plusem tego sposobu zarabiania.

Minusów wynajmu mieszkania na pokoje jest nieco więcej niż zalet i warto wziąć to pod uwagę, gdy decydujemy się na tego typu rozwiązanie. Może być ono opłacalne, ale należy świadomie rozważyć niedogodności. Z pewnością wynajem mieszkania na pokoje jest bardzo absorbujący. Musimy samodzielnie wyszukiwać, co pewien czas lokatorów. Możemy być też narażeni na brak ciągłości w wynajmie wszystkich pokoi. Często też musimy samodzielnie rozwiązywać ten problem. Sam zakup mieszkania oraz jego dostosowanie również może być dość trudne i wymagać dodatkowych wydatków.

Porada: Wynajmując mieszkanie na pokoje, warto zabezpieczać się odpowiednimi zapisami w umowie. Będą to np. długie terminy wypowiedzenia czy wyższe kaucje. W ten sposób wyszukamy bardziej wiarygodnych lokatorów oraz będziemy mogli planować wymiany lokatorów z większym wyprzedzeniem.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję