Informacje o nabywanej nieruchomości. Gdzie je uzyskać?

Rozważając zakup nieruchomości, sporo czasu poświęcamy na znalezienie takiej, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. To naturalne. Decyzja o zakupie nieruchomości bowiem, to decyzja o wydaniu sporej ilości pieniędzy, a jednocześnie decyzja o zamieszkaniu w określonym miejscu. W naszym interesie jest, by nieruchomość, na zakup której się zdecydujemy, była dla nas idealna. W ferworze poszukiwań nieruchomości i w trudach analizowania stanu technicznego, wyglądu i wielu istotnych kryteriów wyboru, nie można zapominać o stanie prawnym nieruchomości, którą chcemy kupić. Jego sprawdzenie jest bardzo istotne, gdyż wady prawne nieruchomości mogą spowodować, że będzie nieruchomością, której kupić po prostu nie warto. Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Najlepiej sprawdza się odwiedzenie kilku urzędów i sprawdzenie tego, co na temat danej, nieruchomości się w nich znajduje.

Urząd miasta.

W urzędzie miasta lub, w przypadku nieruchomości wiejskich, w urzędzie gminy, można dowiedzieć się, czy w domu lub mieszkaniu nie ma zameldowanych dodatkowych osób, uzyskać wiele istotnych informacji na temat nieruchomości planowanych prac w okolicy nieruchomości, oraz poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To istotne, jeśli planujemy na terenie nieruchomości określone inwestycje.

Sąd.

Sąd to miejsce, w którym możemy przeanalizować księgę wieczystą nieruchomości. To ważne w niej, bowiem znajduje się cała historia prawna nieruchomości. Zawarte są w niej informacje o użytkownikach, kupujących, sprzedających. Można z niej dowiedzieć się, czy nieruchomość nie była większa, czy nie dokonano wyłączenia z niej określonej części i – o najważniejsze – dowiedzieć się czy nieruchomość nie jest przedmiotem zastawu bankowego. Jeśli w księdze wieczystej znajdują się informacje na ten temat, mają one moc prawną, nawet, jeśli właściciel nieruchomości przedstawia dokumenty mówiące o tym, że długi ciążące na nieruchomości zostały spłacone.

Spółdzielnia mieszkaniowa.

W przypadku mieszkań, niezwykle istotnym elementem sprawdzania stanu prawnego jest odwiedzenie spółdzielni mieszkaniowej i uzyskanie informacji o mieszkaniu, które chcemy kupić. To właśnie tam dowiemy się czy nie ma zadłużenia w czynszu za mieszanie. To bardzo istotna wiedza – zadłużenie tego rodzaju, jest zadłużeniem lokalu mieszkalnego, wiec w przypadku zakupu tego lokalu, przejdzie na nas.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości to bardzo istotna sprawa. Aby sprawdzić go dokładnie, trzeba przeanalizować kilka dokumentów, odwiedzić kilka urzędów. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto mieć tego świadomość i nie bagatelizować takiego sprawdzenia nieruchomości, którą chcemy nabyć. Pośrednik może was w tym wyręczyć.