(58) 728 44 00  

Flip nieruchomości ? co to jest i czy można na nim zarobić?

Rynek nieruchomości przyciąga inwestorów. Także tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, ale za to odpowiednią ilość środków finansowych lub możliwość ich łatwego pozyskania. Nic dziwnego, oprocentowanie lokat jest rekordowo niskie, a głód mieszkaniowy w wielu miejscach Polski wciąż niezaspokojony. Ceny mieszkań, migracja zarobkowa oraz zmiany demograficzne wpłynęły na wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Choć jeszcze niedawno mieszkania kupowano głównie pod wynajem, dziś coraz więcej osób szuka innych sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego. Na czym polega flipping mieszkań? Ile można zarobić na tego typu działalności? Rozwiewamy wątpliwości!

Co to jest flip nieruchomości?

Flip to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia house flipping. To jedna z metod zarabiania na nieruchomościach, która polega na zakupie domu lub mieszkania w atrakcyjnej cenie (często poniżej rynkowej) i późniejszej sprzedaży z zyskiem. Proste? I tak, i nie. Flipowanie mieszkań najczęściej wiąże się z wykonaniem gruntownego remontu. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości na własną rękę też nie należy do najprostszych, zwłaszcza że flipy mieszkaniowe cieszą się coraz większą popularnością.

Jak zacząć flipować mieszkania?

Do zakupu mieszkania niezbędny jest kapitał. Oczywiście najlepsza jest gotówka ? wówczas procedura kupna i sprzedaży trwa o wiele krócej. Brak środków finansowych nie wyklucza jednak możliwości flippowania ? wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz wkład własny, który zazwyczaj stanowi ok. 10-20% wartości nieruchomości.

Idealne mieszkanie pod flip? Stosunkowo tanie, położone w dobrze skomunikowanej dzielnicy i wymagające doinwestowania (remontu lub odświeżenia i unowocześnienia), co podniesie wartość nieruchomości i będzie stanowić zysk z inwestycji. Warto jednak pamiętać, że tego typu mieszkania sprzedają się błyskawicznie.

Flipping mieszkań wymaga więc pewnego rodzaju ?refleksu. Nie oznacza to jednak, że decyzję o zakupie mieszkania należy podejmować bez uprzedniego rozeznania (zwłaszcza jeśli oferta nie pochodzi z niezweryfikowanego źródła).

Wiele osób pyta, czy flip nieruchomości jest dla każdego. Czy trzeba posiadać specjalne umiejętności, wykształcenie lub predyspozycje? Oczywiście dużym atutem będzie znajomość rynku mieszkaniowego. Profesjonalny flipper nieruchomości doskonale zna ceny rynkowe w poszczególnych miastach/dzielnicach. Potrafi ocenić, ile trzeba zainwestować, aby sprzedać z zyskiem.

Wie, na co zwracać uwagę, o co pytać i w jaki sposób negocjować. Jednak nie każdy, kto flipuje mieszkania, jest zawodowo związany z branżą. Wiele osób zajmuje się flipem nieruchomości ?po godzinach?. Jest to możliwe, nawet przy pełnoetatowym zatrudnieniu, wymaga jednak czasu i zaangażowania.

Najważniejsze zasady flipowania mieszkań.

akup jakiejkolwiek nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, wymaga zapoznania się z jej stanem prawnym. To punkt wyjścia, po którym można podjąć dalsze kroki bez obawy m.in. o ewentualne roszczenia osób trzecich. Podstawowym źródłem wiedzy o nieruchomości jest księga wieczysta. Można w niej znaleźć informacje m.in. o osobach zameldowanych w mieszkaniu.

Zaczynając przygodę z flipowaniem, trzeba wziąć pod uwagę także wiele innych czynników jak cena nieruchomości, lokalizacja, stan techniczny, metraż, liczba pokoi, układ, ekspozycja okien, piętro oraz dodatkowe udogodnienia (winda, garaż, piwnica, komórka lokatorska, wózkarnia etc.), które podnoszą atrakcyjność mieszkania. Jeszcze przed zakupem należy ocenić, jakie środki będą konieczne do przeprowadzenia remontu. Warto zadać sobie pytanie, czy ilość włożonej pracy jest proporcjonalna do zakładanego zysku ze sprzedaży.

Z tego względu na flipowanie nieruchomości często decydują się przedsiębiorcy posiadający własną działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania prac remontowych. Nie jest to jednak warunek konieczny. W przypadku starych i zaniedbanych nieruchomości udany flip nie obejdzie się jednak bez zatrudnienia profesjonalnej firmy budowlanej.

Mieszkanie pod flip kupione ? i co dalej?

Czas na remont, który podniesie wartość mieszkania i pozwoli sprzedać je z zyskiem. Pamiętaj jednak, że każdy miesiąc zwłoki działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej mieszkanie zostanie odnowione i wystawione na sprzedaż, tym szybciej odzyskasz środki w nie zainwestowane i? będziesz mieć możliwość rozglądania się za następną okazją. Udane flipy to impuls do dalszych inwestycji. Nie bez powodu flipem nieruchomości zajmują się przede wszystkim osoby, które mają doświadczenie w remontowaniu lub wykańczaniu wnętrz.

Mieszkanie powinno być urządzone funkcjonalnie, komfortowo i nowocześnie, ale nie przesadnie designersko, tak, aby dobrze czuła się w nim zarówno trzyosobowa rodzina, jak i studenci lub starsze małżeństwo. Im bardziej uniwersalny wystrój, tym większa szansa na szybką sprzedaż.

Czy flipowanie mieszkań się opłaca?

Flipować czy wynajmować? To jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie początkujący inwestorzy. Oba rozwiązania przynoszą dochód pasywny ? pierwsze w perspektywie krótkoterminowej, drugie ? długoterminowej.

W obu przypadkach należy posiadać odpowiedni kapitał pozwalający na zakup nieruchomości i przeprowadzenie prac pozwalających na zamieszkanie. Wynajem daje regularny, ale stosunkowo niewielki dochód bez zbywania praw do nieruchomości. Z kolei flipy nieruchomości przynoszą jednorazowy zastrzyk gotówki pochodzący ze sprzedaży.

I choć wydaje się, że w związku z głodem mieszkaniowym nietrudno jest znaleźć nabywcę niezależnie od lokalizacji, zawsze trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem, że nie znajdziemy go tak szybko, jakbyśmy chcieli lub będziemy zmuszeni zejść z ceny, aby nieruchomość sprzedać i odzyskać zamrożone środki.

Ile można zrobić na flipie nieruchomości?

Dochód z inwestycji zależy od wielu czynników m.in. środków włożonych w remont. Niektórzy inwestorzy, chcąc jak najbardziej ograniczyć wydatki, przygotowują nieruchomość do zamieszkania na własną rękę. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, ze względu na czas konieczny do przeprowadzenia remontu.

Trzeba bowiem pamiętać, że mieszkanie generuje koszty, nawet gdy stoi puste. A jak wiadomo, czas to pieniądz. Szacuje się, że flipowanie mieszkań może przynieść dochód od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Trzeba jednak liczyć się z niespodziewanymi kosztami, usterkami lub trudnościami związanymi np. z umiejscowieniem urządzeń sanitarnych (wiele mieszkań pod flipy znajduje się w starym budownictwie).

Jak rozliczyć flipa? Podatki od flipa nieruchomości.

Flipowaniem zajmują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Zakup mieszkania pod flip nie wymaga zakładania firmy, ale regularny handel nieruchomościami jest już traktowany jako działalność gospodarcza. W obu przypadkach konieczne będzie uiszczenie podatku od zakupu nieruchomości. Istnieją jednak dwie sytuacje, w których można go uniknąć.

Po pierwsze, gdy sprzedajesz nieruchomość pięć lat po jej zakupie (co jest jednak mało opłacalne, ponieważ oznacza zamrożenie pieniędzy na tak długi czas).

Po drugie, gdy w ciągu dwóch lat od sprzedaży uzyskane z tego tytułu środki przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe. Nie istnieje jednak ustawowa definicja, czym są owe cele, co może powodować pewne problemy interpretacyjne.

Zazwyczaj uznaje się, że własne cele mieszkaniowe zostają zaspokojone wraz z nabyciem jednej nieruchomości. W innym przypadku organy podatkowe mogą zadecydować o obowiązku zapłacenia podatku.

Artykuły powiązane

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj dalej

Rozumiem i akceptuję