Dom na kołach – mobilne mieszkanie w modzie. . . ale i z przymusu.

Masz piękną działkę, na której chciałbyś wybudować wymarzony dom, ale nie możesz uzyskać pozwolenia na budowę? Nie ma na to żadnych szans? Budowa domu zawsze wiąże się z ogromem formalności i sprawami urzędowymi, a te na ogół zamiast człowiekowi pomóc i ułatwić pewne zadania, to rzucają kłody pod nogi i stawiają szereg barier nie do pokonania. Tak to jest z urzędami. Jest jednak sposób na to, by ominąć szereg niewygodnych formalności i jak najbardziej legalnie obejść prawo. Nie pozwalają ci wybudować domu? Nie rozpaczaj i nie załamuj się. Po prostu kup go i wjedź nim na swoją działkę. Pomyślisz, że to żart, ale nic z tych rzeczy. Budynek na kołach zarejestrowany, jako przyczepa może stać na każdej działce i nie musisz mieć na to pozwolenia. Dom mobilny jest bardzo wygodnym wyjściem z takiej trudnej sytuacji, z której zdawałoby się, że nie ma żadnego wyjścia. Jak widać- jest i to całkiem rozsądne. Dom na kołach rozwiązuje z pewnością większą część problemów. Tego typu budynki nie są co prawda hitem w naszym kraju i kojarzyć mogą się głównie z amerykańskimi filmami, ale to tylko kwestia czasu. Wiadomo jakie jest prawo i jak bardzo utrudnia wiele życiowych spraw. Nie jedna osoba nie ma możliwości zdobycia pozwolenia na budowę, a wynikać może to z najróżniejszych przyczyn. Czy taki ktoś ma rezygnować z marzeń mieszkania na swoim, bo urząd mu na to nie pozwoli? To niedorzeczne i warto zadziałać tak, by marzenia spełnić.

Mobilny dom jest genialnym pomysłem także dla tych, którzy o budowie własnych czterech ścian mogą tylko pomarzyć ze względu na brak funduszy. Takie rodziny najczęściej mieszkają kątem u rodziców, teściów, lub wynajmują blokowe kawalerki. Co miesiąc borykają się z czynszem, niekiedy przykrymi sąsiadami i innymi sprawami, które wpływają na mały komfort życia. Taki dom może być dla nich wspaniałym rozwiązaniem. Porównując go z niewielkim metrażem kawalerki zyskuje same plusy. Wiadomo, że taki dom nie będzie pałacem, ale małe blokowe mieszkanie także nim nie jest. Konstrukcja takiego domu zbliżona jest do konstrukcji domów modułowych szkieletowych, które stały się obecnie bardzo atrakcyjne. Mając do wyboru kawalerkę, czy mały własny dom chyba łatwo jest podjąć decyzję.

Jeśli ktoś myśli, że mobilny dom sprawdzi się tylko w ciepłych okresach, wiosna i lato, to jest w błędzie. To są całoroczne domy i nie ma żadnych przeciwwskazań, by mieszkać w nich zimą. Co prawda nie każdy model będzie odpowiednio przygotowany do srogich zim, ale wszystko można dopracować. Wiadomo, że są różni producenci domów mobilnych i budują dla różnych ludzi o różnych oczekiwaniach. Cena tego typu domu, to przedział mniej więcej od 20.000 do 80.000 złotych za 50 metrów kwadratowych. Cena oczywiście adekwatna jest do wyposażenia domku, do rozmieszczenia pokoi, umeblowania itd. Im większe są oczekiwania, co do wygody, tym domek będzie droższy, ale to i tak nie są wielkie pieniądze w porównaniu z budową, czy kupnem normalnego domu, gdzie trzeba być przygotowanym na to, że wyda się kilkaset tysięcy złotych.

Domki takiego typu są całoroczne, ale nie wszystkie wyposażone są w centralne ogrzewanie. Tańsze mobilne domy są pozbawione tej wygody, ale mają bardzo dobrze ocieplone ściany i szczelne okna. O dogrzanie takiego domu trzeba będzie zatroszczyć się samemu, bo wiadomo, że zimą mogłoby być nieciekawie. Nie można liczyć tylko na ciepłe ściany. Niemniej jednak nawet, jeśli trzeba będzie założyć centralne ogrzewanie, to i tak jest to bardzo korzystna inwestycja.

Dom mobilny, to wspaniałe rozwiązanie także dla tych, którzy nie maja własnej działki. Właściwie nie trzeba jej mieć, by stał na niej dom na kołach. Wystarczy ją wydzierżawić i po sprawie. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że mieszkając w takim domu w każdej chwili można zmienić miejsce zamieszkania nie wyprowadzając się z niego. Nie pasują ci sąsiedzi, okolica okazała się niebezpieczna, dostałeś pracę w innym mieście- zabierasz dom i wyjeżdżasz. Brzmi nieprawdopodobnie, ale na szczęście jest to możliwe i takie wyjście naprawdę ułatwić może wiele trudnych spraw.