Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to charakterystyczny rodzaj kredytu różniący się od zwykłego gotówkowego przede wszystkim tym, że jest on podobnie jak debet dołączony do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Ten produkt finansowy jest przeznaczony dla osób, które szybko potrzebują na swoim koncie trochę dodatkowej gotówki.

Taki kredyt ma zazwyczaj niższe oprocentowanie i może być alternatywą dla zwykłych kredytów gotówkowych.

O taki kredyt może ubiegać się każdy, kto ma na rachunku comiesięczne wpływy na podobnej wysokości. Banki najczęściej przyznają ten kredyt w wysokości 6krotności naszych wpływów na konto, jednocześnie ustalając limit kwoty, do jakiej możemy korzystać z pieniędzy.

Uzyskanie kredytu odnawialnego nie jest skomplikowane. Wystarczy przedłożyć w banku dokumenty potwierdzające nasze dochody i podpisać stosowną umowę z bankiem. Umowa podpisywana jest najczęściej na rok, w późniejszym czasie możemy automatycznie przedłużyć umowę, bez konieczności wizyty w placówce banku.

Kredytu odnawialnego powinny się wystrzegać osoby, które nie są w stanie kontrolować swoich wydatków i taki kredyt nie traktują, jako jednorazową pożyczkę pieniędzy, a stały wpływ na konto. W efekcie można doprowadzić do sytuacji, gdy nasza płynność finansowa zostanie zachwiana.